Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

PMR w mediach: 1670

Najnowsze posty

Nadzorca sądowy w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Daniel Anisimowicz

   Zgodnie z ustawą prawo restrukturyzacyjne naczelnym celem postępowania jest uniknięcie upadłości. W czasie trwania postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik wraz z organem pozasądowym dokonują szeregu czynności zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa dłużnika, aby mogło ono dalej funkcjonować w obrocie gospodarczym. Wyróżniamy następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: Postępowanie układowe oraz przyspieszone postępowanie układowe zostają otwarte na postanowienie Sądu. Sąd wydając postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego wyznacza również osobę Nadzorcy Sądowego. Kim jest Nadzorca Sądowy? Zgodnie z art. 23 Prawa Restrukturyzacyjnego postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się z udziałem nadzorcy, który może być nadzorcą układu lub nadzorcą sądowym albo zarządcy.. Nadzorca sądowy jest więc jednym z organów pozasądowych w postępowaniu restrukturyzacyjnego, który – jak sama nazwa wskazuje – sprawuje nadzór nad właściwym przebiegiem postępowania. Poza nadzorem nad postępowaniem nadzorca sądowy posiada też szereg uprawnień oraz obowiązków, które zostały zawarte w ustawie Prawo Restrukturyzacyjne. Przede wszystkim w wyżej wskazanych postępowaniach prawo do zarządzania przedsiębiorstwem zostaje ograniczone do […] (...)

17 września 2024
Najważniejsze informacje o zobowiązaniach i zaległościach podatkowych – czym są? jak je sprawdzić? co można z nimi zrobić?
Marta Zarówna

   Beniamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy’a z 1789 napisał słynne zdanie „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”, które do dziś nie traci na aktualności, a nieuchronność podatków staje się bolączką wielu osób. Z danych resortu finansów wynika, że zaległości podatkowe Polaków w 2023r. przekroczyły 115 mld zł, z czego aż 81 % stanowią zaległości z tytułu podatku od towarów i usług VAT, zatem dotyczą w największym udziale przedsiębiorców. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze kwestie dotyczące tego zagadnienia, w tym przede wszystkim odpowiadamy na pytanie czym jest zobowiązanie, a czym zaległość podatkowa, jak można je sprawdzić i jak można sobie z nim poradzić. Ad.1 Co to jest zobowiązanie podatkowe? Zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego to sytuacja, w której podatnik ma niezapłacone zobowiązania podatkowe wobec administracji skarbowej. Ordynacja podatkowa definiuje zobowiązanie podatkowe jako wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia podatku na rzecz szeroko rozumianego państwa w wysokości, […] (...)

10 września 2024
Postępowanie o zmianę układu
Marta Zarówna

   Postępowanie o zmianę układu Tematyka, związana z długoterminową projekcją planów restrukturyzacyjnych, spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych klientów. Warto podkreślić, że układ projektowany w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie jest ostateczną konstrukcją – otwiera on przedsiębiorcom drogę do dalszych modyfikacji, gdy warunki finansowe ulegną zmianie.  Z naszych obserwacji wynika, że nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w trakcie realizacji układu, mają pełną świadomość tego rozwiązania oraz korzyści, jakie może przynieść.Zatwierdzony układ nie jest „zamkniętym” procesem, który musi się zakończyć realizacją negatywnego scenariusza w przypadku trudności finansowych. Przedsiębiorca, który zauważa, że jego dochody znacząco spadły w trakcie wykonywania układu, ma prawo złożyć wniosek o jego modyfikację. W dedykowanej przestrzeni zamieściliśmy wszystkie artykuły w tematyce zmiany układu, zapraszamy do zapoznania się z nimi. Postępowanie o zmianę układu część 1 Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego to pierwszy krok na drodze do odzyskania płynności i uniknięcia upadłości, a przyjęcie układu i jego prawomocne zatwierdzenie to ten moment, kiedy Przedsiębiorca […] (...)

06 września 2024
Postępowanie o zmianę układu część 3
Marta Zarówna

   Spojrzenie z perspektywy wierzyciela Przedstawiamy Państwu kolejną część rozważań dotyczących zmiany układu, tym razem czyniąc ukłon w kierunku wierzycieli, którzy są najważniejszymi uczestnikami postępowania, bowiem w ich rękach spoczywa los procedowanej w postępowaniu zmiany układu i niejednokrotnie również dalszego bytu dłużnika. Statystycznie najwięcej postępowań o zmianę układu wszczynanych jest na skutek obniżenia dochodu z przedsiębiorstwa dłużnika celem uzyskania aprobaty wierzycieli na taką modyfikację sposobu spłaty, która zapewni jego dalszą wykonalność, a jednocześnie będzie akceptowalna dla wierzycieli. W toku postępowania o zmianę układu poprzednio zatwierdzony układ nadal obowiązuje i co do zasady powinien być realizowany przez dłużnika. Sformułowanie „co do zasady” pojawia się nieprzypadkowo, ponieważ o ile nie ma przepisów, które wprost umożliwiałyby dłużnikowi wstrzymanie się ze spłatą rat układowych, o tyle w praktyce dzieje się to bardzo często i oznacza dla wierzycieli obniżenie lub przynajmniej okresowe wstrzymanie spłaty co najmniej w okresie postępowania. Rozpocząć należy od wyjaśnienia konsekwencji opóźnienia w […] (...)

05 września 2024
Zadłużenie w ZUS – co robić
Aleksandra Pakuła

   Zadłużenie w ZUS – co robić Jeśli masz zadłużenie w ZUS, ważne jest, aby podjąć szybkie działania w celu jego spłaty. Pamiętaj, że ZUS nie musi zwracać się do sądu o wydanie nakazu zapłaty czy wyroku, aby móc egzekwować należne składki. Zadłużenie w ZUS – skutki  Jeśli przedsiębiorca nie wpłaca składek w terminie, płaci tylko część zobowiązania bądź nie robi tego wcale ZUS w pierwszej kolejności wysyła upomnienie przypominające o należnościach. Jeżeli po upomnieniu dalej nie otrzyma wpłaty może od razu przystąpić do egzekucji. Egzekucja ta może być prowadzona niemal natychmiastowo, bo ZUS ma uprawnienie, aby samodzielnie wystawić tytuł, na podstawie którego zajmie rachunki bankowego, wynagrodzenie, a najgorszych wypadkach nawet samochody czy nieruchomości.  Co zrobić w takiej sytuacji?  I.  Rozłożenie na raty składek w ZUS Jak rozłożyć na raty składki ZUS? Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z ZUS, aby dowiedzieć się dokładnie, jaka jest wysokość zadłużenia. Możesz to zrobić: […] (...)

03 września 2024
Jak sprawdzić swoje zadłużenie?
Daniel Anisimowicz

   Czy zdarzyło się, że komornik puka do Twoich drzwi i próbuje sprzedać Twój majątek? A może nękają Cię firmy windykacyjne? Zdarza się, że takie firmy odezwą się do Ciebie znienacka i nie będziesz wiedział co wtedy zrobić. Może zdarzyć się, że zapomnisz o swoim długu, a wierzyciele nie będą się przypominać, tylko od razu wejdą na drogę sądową bądź windykację. Poniżej przedstawiamy, jak skutecznie sprawdzić swoje zadłużenie i co zrobić, aby unikać takich przykrych niespodzianek. SPIS TREŚCI: Skąd biorą się długim o których nie wiesz? Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której jest nieświadomy swojego zadłużenia. Te długi mogą powstać z różnych powodów – od dawnych mandatów, przez niezapłacony abonament po oszustwa finansowe. Dlatego właśnie warto regularnie sprawdzać stan swojego zadłużenia. Aby móc szybko reagować i uchronić się przed niespodziewaną reakcją wierzycieli. Jak sprawdzić, czy posiadasz długi? Jak już wyżej wspomnieliśmy, warto regularnie sprawdzać swoje zadłużenie, aby uniknąć problemów […] (...)

29 sierpnia 2024
Historie naszych klientów
Zespół PMR

   Najlepszym świadectwem jakości naszych usług są prawdziwe historie ludzi, którzy ich doświadczyli. Każdy z naszych klientów to odrębna opowieść o wyzwaniach, które udało się pokonać, o celach, które zostały osiągnięte, i o marzeniach, które stały się rzeczywistością. Chcemy, abyście mogli poznać te historie, bo one najlepiej pokazują, jak wielką wartość ma dla nas współpraca z Wami. W dedykowanej przestrzeni zamieścimy case study, różnorodne opowieści – od małych firm po duże przedsiębiorstwa, od indywidualnych klientów po złożone projekty zespołowe. Każda historia jest unikalna, ale łączy je jedno: sukces osiągnięty dzięki naszym usługom. (...)

27 sierpnia 2024
Skutki zatajenia informacji mających istotny wpływ na toczące się postępowanie upadłościowe konsumenta - część 2
Magdalena Żabińska

   Niniejszy artykuł stanowi kontynuację wątku dezinformacji w postępowaniu upadłościowym konsumenta i skutków jakie może to wywołać. Większość aktów prawnych zawiera katalog podmiotów, do których mogą być stosowane zawarte w nich przepisy. Ustawa Prawo upadłościowe nie stanowi w tym wyjątku, zawiera ona bowiem zapisy, które regulują zakres podmiotów uprawnionych do skorzystania z procedury upadłości. Zasadniczy podział instytucji upadłości obejmuje postępowanie upadłościowe prowadzone wobec przedsiębiorców oraz postępowania upadłościowe prowadzone wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Oba te rodzaje postępowań z samej swej istoty prowadzone są w odmienny sposób i inne są też przesłanki, które należy spełnić, aby móc skorzystać z tych procedur. Istotna różnica polega m.in. na konieczności posiadania majątku na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego oraz częściowe zaspokojenie wierzycieli, w przypadku postępowań prowadzonych wobec podmiotów gospodarczych. Natomiast w przypadku postępowań konsumenckich przesłanka ta w ogóle nie występuje, stąd też takie postępowanie może być prowadzone nawet gdy dłużnik nie posiada żądnego majątku. Jest […] (...)

20 sierpnia 2024
Kto jest kim w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym część 2
Daniel Anisimowicz

   Udział w postępowaniu upadłościowym lub restrukturyzacyjnym wymaga zaangażowania, poznania swoich obowiązków oraz dostępnych narzędzi do ich realizacji. Jedna z podstawowych zasad prawa głosi „ignorantia iuris nocet” co oznacza „nieznajomość prawa szkodzi”. Dlatego niniejszym artykułem kontynuujemy cykl, w którym stopniowo będziemy przybliżać naszym czytelnikom kto jest kim w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym. Syndyk Masy Upadłości Czy można przeprowadzić postępowanie upadłościowe bez osoby Syndyka? Zarówno postępowanie upadłościowe – upadłość – jak i osoba Syndyka są owiane złą sławą. Często są to pojęcia demonizowane i kojarzone z ostatecznością. Ale czy na pewno? Czy można przeprowadzić postępowanie upadłościowe bez syndyka? Kim jest Syndyk? Najprościej rzecz ujmując – syndyk jest organem postępowania upadłościowego. Syndyka powołuje Sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Zatem jego funkcja jest sprawowana od dnia ogłoszenia upadłości do zakończenia postępowania upadłościowego. W przypadku upadłości przedsiębiorcy sąd przed wyznaczeniem syndyka może wyznaczyć tymczasowego nadzorcę sądowego, który w późniejszym czasie przyjmie funkcję syndyka. Kto może […] (...)

13 sierpnia 2024

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

    Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

    Zadzwoń:
    +48 22-30-05-105
    +48 22-30-05-106 (fax)

    Napisz:
    kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

    Odwiedź nas:
    ul. Prosta 70
    00-838 Warszawa

    Godziny przyjęć interesantów:
    Pon-Pią: 9:00 - 13:00
    Środa: 13:00 - 16:00

    Znajdź nas na Facebooku

    Znajdź nas na Instagramie

    PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

    pl_PLPolish