Spółki, które najmocniej ucierpiały w wyniku kryzysu i utraciły płynność finansową, mogą jednak skorzystać z gotowych narzędzi naprawczych, takich jak uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Eksperci PMR Restrukturyzacje i Kancelarii FKK tłumaczą czym restrukturyzacja spółki giełdowej wyróżnia się na tle pozostałych postępowań. (...)
W I półroczu postępowania restrukturyzacyjne znalazły się w katalogu spraw pilnych sądów. Przezwyciężenie skutków COVID-19 wymaga nadzwyczajnego podejścia. Stąd skrócenie i uproszczenie procedur restrukturyzacji. (...)
W wyniku przedłużającej się pandemii coraz więcej firm z województwa dolnośląskiego balansuje na granicy płynności finansowej. Kryzys szczególnie mocno uderzył m.in. w branżę hotelarską, gastronomiczną i kateringową (HoReCa) oraz dalekobieżnych przewozów autobusów (…) (...)
Nie płacisz kontrahentom? Będziesz miał problem! Walka z zatorami płatniczymi staje się jednym z priorytetów rządu i UOKiK. Odczuwają to już wielkie firmy. (...)
Szybkość procesu upadłości w dużej mierze zależy od sądu. Ale przedsiębiorca też może zrobić wiele, żeby likwidacja jego firmy odbyła się bez problemów (...)
Przedsiębiorcy, starając się dostosować do kryzysowej i nieprzewidywalnej sytuacji, potrzebują sprawnych, uporządkowanych i szybkich działań. Jednym z gotowych już rozwiązań jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. (...)
Uproszczona restrukturyzacja, wprowadzona wraz z ustawą z 19 czerwca br. miała z założenia pomóc firmom w wyjściu z największych problemów, jakie wniknęły z koronakryzysu. Czy tak się stało? (...)
Trwa nabór wniosków w ramach tzw. Polityki Nowej Szansy. To program dla przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci skutkami pandemii koronawirusa. (...)
Setki polskich przedsiębiorstw mierzą się obecnie z największymi problemami płynnościowymi w swojej dotychczasowej działalności. Pandemia wymusiła na nich pilne poszukiwanie zewnętrznych rozwiązań naprawczych, które pozwolą nie tylko przetrwać kryzys, ale także umożliwią szybkie przywrócenie stabilności. (...)
Uproszczona restrukturyzacja powstała z myślą o przedsiębiorstwach, których płynność ucierpiała w wyniku pandemii. Aby efektywnie wykorzystać możliwości tego narzędzia, niezbędne jest jednak wsparcie doradcy restrukturyzacyjnego. (...)
Wychodząc naprzeciw kryzysowej sytuacji przedsiębiorstw rząd uprościł postępowanie restrukturyzacyjne. Dziś już wiadomo, że wprowadzone rozwiązanie odpowiada potrzebom firm i okazuje się być bardzo przydatne. (...)
Co zrobić w przypadku osiągnięcia braku wypłacalności ze względu na problemy kontrahenta? Jak sobie poradzić z własnymi zobowiązaniami i wyjść z kryzysu? (...)
W obliczu kryzysu i utraty płynności finansowej wielu pracodawców staje przed decyzją ograniczenia liczby etatów. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Miejsca pracy można ochronić sięgając po narzędzia restrukturyzacyjne, które choć często kojarzą się z przymusowymi zwolnieniami, w praktyce pomagają w utrzymaniu zatrudnienia. (...)
Prawo Restrukturyzacyjne to koło ratunkowe dla przedsiębiorstw niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością, które umożliwia m.in. ochronę przed egzekucją komorniczą, ochronę przed przymusową wyprzedażą majątku, ochronę przed ogłoszeniem upadłości (...)
Sektor zatrudniający 800 tysięcy osób w ponad 13 tysiącach firm i wart blisko 55 mld zł, swoją przyszłość uzależnia od rozwoju pandemii, a także wejścia w życie ustawy o tarczy antykryzysowej dla turystyki. W opinii ekspertów PMR Restrukturyzacje pomocnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej może okazać się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. (...)
Wprowadzona tarczą 4.0. nowa wersja postępowania naprawczego ma wiele niepodważalnych zalet, takich jak szybkość działania i pozasądowy charakter. Korzyści dla firm może być jednak jeszcze więcej, jeśli zostaną udoskonalone niektóre przepisy. (...)
Choć przedsiębiorcy w Polsce mogą już korzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, wielu z nich wciąż nie zdaje sobie sprawy jakie konkretne korzyści otrzymali dzięki wprowadzonym regulacjom. (...)
Tarcza 4.0, dla zapobieżenia skutkom kryzysu wywołanego Covid-19, wprowadziła nowy wysoce uproszczony rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. Każdy przedsiębiorca, bez względu na wielkość firmy, może z niego skorzystać i w łatwy sposób uchronić się przed agresywną windykacją, egzekucją komorniczą i utratą płynności. (...)
Dzięki uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu dłużnicy dostają cztery miesiące na porozumienie się z wierzycielami. O tym, czy przyjęte wraz z tarczą antykryzysową rozwiązania pomogą firmom przetrwać trudny okres, dyskutowali goście DGP (...)
Turystyka, transport, handel, motoryzacja i meblarstwo – w opinii PMR Restrukturyzacje te branże najbardziej oczekują możliwości skorzystania z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego (...)
Sprawne działanie przy wsparciu doświadczonego doradcy restrukturyzacyjnego pozwoli w terminie do czterech miesięcy wypracować zakres koniecznych zmian i osiągnąć porozumienie z wierzycielami (...)
Z przyjemnością informujemy Państwa, że prezes zarządu PMR Restrukturyzacje - Małgorzata Anisimowicz, decyzją Ministra Sprawiedliwości, otrzymała tytuł Kwalifikowanego Doradcy Restrukturyzacyjnego. (...)
Wiele umów zawartych z m.in. z bankami czy dotyczących najmu można renegocjować lub zmienić. (...)
Przedsiębiorcy, którzy zastanawiali się nad przeprowadzeniem restrukturyzacji, uzyskali kolejne argumenty, za podjęciem działań naprawczych. (...)
Przedsiębiorstwa szybko wprowadzające plany naprawcze radykalnie zwiększają szanse na przetrwanie nadchodzącej recesji. (...)
W dobie walki z pandemią priorytetem dla firm staje się zachowanie płynności finansowej. Dlatego na znaczeniu stale zyskuje prawo restrukturyzacyjne, które dostarcza menadżerom narzędzia umożliwiające uprzedzanie zagrożeń i wypracowanie zawczasu niezbędnych procedur. (...)
Zdaniem ekspertów PMR Restrukturyzacje, wśród sektorów najbardziej narażonych na utratę płynności są transport, turystyka i przemysł meblowy. (...)
W obliczu epidemii wielu polskich przedsiębiorców musi podjąć zdecydowane kroki, aby chronić swój biznes przed upadłością. (...)
Zachowanie płynności finansowej jest absolutnie kluczowe, dla utrzymania działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Aby je zapewnić menedżerowie muszą działać szybko i uprzedzać wydarzenia, przygotowując odpowiednie procedury. (...)
Skutki pandemii już teraz bardzo mocno odczuwają mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkunastu osób, ale także te do kilkudziesięciu pracowników. (...)
Restrukturyzacja oznacza dla przedsiębiorcy ochronę przed upadłością i agresywną windykacją. Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego służy ochronie integralności przedsiębiorstwa, jego wartości i marki oraz pozwala uratować kluczowe zasoby. (...)
Skutki światowej pandemii dla przedsiębiorstw funkcjonujących w systemie powiązań produkcyjnych, usługowych, finansowych i instytucjonalnych stają się coraz bardziej alarmujące. (...)
Dobrze opracowany plan jest podstawą każdego postępowania restrukturyzacyjnego. Bez niego wyciągnięcie dłużnika z kłopotów finansowych i jego powrót do dotychczasowej działalności rynkowej nie są możliwe (...)
Firma w kryzysie, stojąca przed widmem upadłości, przypomina ciężko chorego, a plan restrukturyzacji zakładający zawarcie układu z wierzycielami — ozdrowieńczą kurację... (...)
Bardzo ważne przy uzdrawianiu firm sektora MŚP jest znalezienie środków finansowych. (...)
Bolączką firm w kryzysie, w restrukturyzacji sądowej, na skraju niewypłacalności czy już niewypłacalnych jest brak środków na naprawę sytuacji. (...)
Firmy w głębokim kryzysie, coraz częściej szukają ratunku przed upadłością w postępowaniu sanacyjnym (...)
Restrukturyzacja w drodze zawarcia układu z wierzycielami zyskuje coraz więcej zwolenników. Pozwala przedsiębiorstwu nie tylko stanąć na nogi, ale też kontynuować działalność z sukcesem (...)
Otwarcie we właściwym czasie postępowania restrukturyzacyjnego i działania naprawcze uwalniają zarząd od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania powstałe w kryzysowej działalności spółki. (...)
Prawo daje przedsiębiorcy możliwość wyboru różnych ścieżek restrukturyzacji. W doborze najlepiej kierować się względem na fazę kryzysu, w jakiej znajduje się firma. (...)
Działania naprawcze w firmach podejmowane są zwykle zbyt późno, gdy restrukturyzacja staje się już pilną potrzebą – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje. (...)
Wprowadzone z początkiem 2016 r. rozwiązania dla firm w kłopotach zyskują na popularności, ciągle jednak większość zainteresowanych stara się o pomoc zbyt późno (...)
Kiedy pod koniec ubiegłego roku pytaliśmy przedstawicieli spółek zajmujących się restrukturyzacją firm o naprawy, które zakończyły się sukcesem, trudno im było podać choćby jeden oczywisty przykład. Takim przypadkiem pochwaliła się właśnie spółka PMR Restrukturyzacje, która była zarządcą w sanacji firmy Yamo, dystrybuującej sprzęt komputerowy i oprogramowanie. (...)
W Polsce najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu to jednoosobowa działalność gospodarcza. Taką firmę jest łatwo założyć, rejestracja działalności nic nie kosztuje, zazwyczaj nie trzeba również prowadzić pełnej księgowości. Z biegiem czasu jednak, kiedy firma zaczyna się rozrastać, potrzebny bywa zastrzyk kapitału. W tej sytuacji warto rozważyć założenie spółki i wiedzieć, jakie ryzyka czyhają na przedsiębiorcę. Jakie to ryzyka? Podpowiadamy. (...)
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Łatwo ją założyć, rejestracja nic nie kosztuje, nie trzeba też zazwyczaj prowadzić pełnej księgowości. (...)
Ponad 2,5 miliona postępowań w 2018 r., w tym ponad milion zakończonych, mają łącznie na swoim koncie wszystkie kancelarie, które zgłosiły się do nowej kategorii w naszym rankingu. (...)
Doradcy restrukturyzacyjni na zapłatę za pracę muszą czekać nawet lata, a często w ogóle jej nie dostają. Specjaliści, którzy odpowiadają za restrukturyzację firm, narzekają na kłopoty z otrzymaniem zapłaty. (...)
Nowa dyrektywa unijna dotycząca prawa restrukturyzacyjnego została zaakceptowana przez Parlament Europejski i już w czerwcu ma zostać przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać we wszystkich krajach Unii. (...)
Według statystyk CEIDG obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 2 mln firm, z czego 60 proc. to firmy rodzinne, a każdego miesiąca umiera ponad 100 ich właścicieli, bardzo często nie regulując spraw spadkowych. Nowe przepisy dają szansę na kontynuację rodzinnego biznesu nawet w takich sytuacjach. (...)
Dane BIK i BIG infoMonitor z ostatnich 3 lat wskazują, że trend powoli ulega zmianie - we wnioskach o UK od 2015 do końca 2018 roku zwiększył się z 32 do 39 proc. udział osób po 56. roku życia. (...)
Deficyt całego sektora finansów publicznych wyniósł 0,5 proc. produktu krajowego brutto. Odbiło się to na wskaźniku relacji długu publicznego do PKB. Zmalał on z 50,6 proc. do 49,2 proc. Spadły więc także koszty obsługi długu publicznego (do 28 mld zł, czyli 9,2 proc.) wydatków budżetu państwa. (...)
Największy problem z ubieganiem się o umorzenie długów mają osoby powyżej 60 roku życia. Dane BIK i BIG infoMonitor z ostatnich 3 lat wskazują, że trend powoli ulega zmianie – we wnioskach o UK od 2015 do końca 2018 zwiększył się z 32 do 39 proc. udział osób po 56 roku życia. (...)
Internet wymusza zamknięcia oddziałów banków. Po prostu niektórych nikt już nie odwiedza. Tysiące pracowników żegnają się z pracą. Jak tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat większość placówek zniknie, zostaną tylko te w centrach handlowych. (...)
Jak pokazują statystyki, od początku 2016 roku, czyli wejścia w życie nowego prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, już prawie 20 tys. osób w Polsce skorzystało z możliwości oddłużenia poprzez upadłość konsumencką. Liczne kancelarie prawne i doradcy ogłaszają się w Internecie, mediach, na ulotkach i plakatach, twierdząc, że procedura jest bardzo prosta, a każdy, kto nie radzi sobie z długami, może się od nich uwolnić. (...)
Branża mleczarska jest wyjątkowa – upadłości zdarzają się raz na kilka lat. Warto prześledzić jak to wygląda na tle całego sektora spożywczego. Jak podaje Coface w raporcie za 2018 r. dotyczącym upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce, coraz więcej firm zagrożonych upadłością podejmuje próbę wyjścia na prostą. (...)
Coraz więcej firm zagrożonych upadłością podejmuje próbę wyjścia na prostą - wynika z raportu międzynarodowego ubezpieczyciela należności Coface za 2018 r. (...)
Jak podaje międzynarodowy ubezpieczyciel należności Coface w raporcie za 2018 r. dotyczącym upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce, coraz więcej firm zagrożonych upadłością podejmuje próbę wyjścia na prostą. Mimo że rośnie ogólna liczba upadłości i restrukturyzacji (wzrost o 10 proc. w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego), to znacząco wzrasta też liczba restrukturyzacji w stosunku do lat poprzednich. Zmieniają się również – na korzyść ratowania firm – proporcje upadłości do układów i sanacji (odpowiednio 57 i 43 proc.). (...)
Pogarszają się warunki biznesowe dla polskich przedsiębiorstw - alarmują analitycy PMR Restrukturyzacje SA, spółki na codzień ratującej firmy od upadłości. Kumulacja negatywnych czynników rynkowych, fiskalnych, trudności ze znalezieniem pracowników i rosnące koszty zatrudnienia, drastyczne obniżanie rentowności i marginesu zysku... (...)
Choć trudno o spektakularny przykład restrukturyzacji, która zakończyła się sukcesem, w ocenie ekspertów nowe przepisy przynoszą efekt. Z końcem grudnia miną dwa lata, odkąd weszło w życie nowe prawo restrukturyzacyjne. Zastrzeżeń do niego było, jest i będzie wiele. Mimo tego ustawa, choć nie do końca działa tak, jak tego oczekiwano, spełnia swoją rolę. (...)
Jak informuje Krajowa Rada Komornicza, już na początku przyszłego roku ruszy portal e-licytacji komorniczych. Prace weszły właśnie w ostatnią fazę testów sprawdzających zaawansowane funkcje weryfikacji i zabezpieczeń danych wrażliwych. (...)
Niedługo ruszy nowy portal na którym będą dostępne e-licytacje komornicze. Według prognoz może to pomóc w częstszym zaspokajaniu wierzycieli z części majątku dłużników. (...)
Ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich UE w ramach Rady Unii Europejskiej 11 października przyjęli stanowisko wobec dyrektywy o upadłości przedsiębiorstw. Dyrektywa daje dużo swobody w stosowaniu przepisów narodowych, ale narzuca kilka wspólnych warunków. (...)
W ramach Rady Unii Europejskiej Ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich przyjęli nowe stanowisko wobec dyrektywy o upadłości przedsiębiorstw. Według Małgorzaty Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje nowe zmiany idą w korzystnym kierunku. (...)
Jak wyliczają eksperci Euler Hermes, aż o 29 procent wzrosła liczba upadłości firm sektora transportowego w 2018 roku w stosunku do roku ubiegłego. Dwóch europejskich dużych przewoźników nawołuje do podniesienia cen usług średnio o 6 procent. Ma to być odpowiedź na rosnące koszty paliw, korki, zatory płatnicze oraz problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. (...)
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ponownie ogłosiła przetarg na dostawy prądu. W pierwszym oferty okazały się za drogie. Na początku października na Śląsku unieważniono przetarg na dostawy prądu dla grupy zakupowej zrzeszającej ponad 307 podmiotów (gmin, podległych im instytucji oraz spółek). (...)
Czy czeka nas fala bankructw spowodowanych wielkimi wzrostami cen energii elektrycznej dla firm? Które firmy ponoszą największe ryzyko? Eksperci rynkowi szacują, że ceny energii elektrycznej w hurcie, a więc bezpośrednio dla firm, wzrosną już na początku przyszłego roku o 70 proc. (...)
Czy czeka nas fala bankructw spowodowanych olbrzymimi wzrostami cen energii elektrycznej dla firm? Eksperci rynkowi szacują, że ceny energii elektrycznej w hurcie, a więc bezpośrednio dla firm, wzrosną już na początku przyszłego roku o 70 proc. (...)
Rośnie liczba upadłości w branży transportowej - alarmują eksperci z firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes. Zagrożenie dla branży dostrzegają szefowie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, choć nieco tonują niepokój. (...)
Aż o 29% wzrasta liczba upadłości firm sektora transportowego w 2018 r. w stosunku do ubiegłego roku - tak wyliczyli eksperci Euler Hermes. Tymczasem już dwie duże europejskie firmy transportowe nawołują do podniesienia cen usług średnio o 6%. (...)
Sądy w całym kraju pozytywnie rozpatrują wnioski o upadłość konsumencką - wynika z informacji PMR Restrukturyzacje SA. Zwykle wzywają dłużnika na rozprawę w celu rozwiania wszelkich wątpliwości, ale czasami, gdy materiał dowodowy jest wystarczająco przekonujący, podejmują decyzję na posiedzeniu niejawnym. Specjaliści potwierdzają, że system działa i polityka nowej szansy w odniesieniu do osób fizycznych zaczyna przynosić wymierne korzyści w skali ogólnopolskiej. (...)
Tempo upadłości w branży transportowej jest coraz większe. Branża ma wiele wyzwań, jednym z największych są nowe unijne regulacje. Aby przetrwać, konieczne może łączenie mniejszych firm w większe podmioty. Od stycznia do lipca 2018 roku upadło w Polce 580 firm. Oznacza to wzrost aż o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku. (...)
Coraz więcej firm budowlanych ma problem z płynnością finansową. Niedawno opisywaliśmy przypadek kieleckiego dewelopera, który przez wiele lat był generalnym wykonawcą budowy szkół, przedszkoli i budynków użyteczności publicznej. W ciągu ostatnich dwóch lat zwyciężał on w postępowaniach przetargowych, zawierając kontrakty, które w trakcie realizacji, po drastycznej podwyżce kosztów, okazały się nierentowne. (...)
Problemy w branży budowlanej mogą odbić się na funkcjonowaniu firm deweloperskich. Dla kupujących mieszkania oznacza to podwyżki. Rosnące ceny mieszkań mogą być następstwem tego, co aktualnie dzieje się w sektorze budowlanym. (...)
Rośnie liczba wniosków o upadłość konsumencką. Zdaniem ekspertów kolejne nowelizacje ułatwią dłużnikom postępowanie upadłościowe. Upadłość konsumencką ogłasza ponad 6 tys. Polaków rocznie. Złagodzenie przepisów może tę liczbę znacząco zwiększyć. (...)
Dyskusja na temat doniesień PMR Restrukturyzacje SA na temat spodziewanych upadłości w branży budowlanej. Rozmowa z Adamem Protasiukiem i Rafałem Wituckim na temat możliwych upadłości deweloperskich. (...)
Polska branża budowlana znalazła się w obliczu kumulacji niesprzyjających czynników. Firmy borykają się z rosnącymi kosztami materiałów, spadającą rentownością inwestycji i zatorami płatniczymi. Sytuację pogarszają trudności w znajdowaniu pracowników potęgowane zmianami fiskalnymi, fundowanymi przez rząd. Analitycy ostrzegają, że liczyć się trzeba z falą upadłości w branży. (...)
Porządkowanie systemu podatkowego będzie z pewnością korzystne w skali makro. Dla najmniejszych firm, także tych uczciwych, może jednak skutkować przejściowymi (miejmy nadzieję) turbulencjami. Obowiązujący od początku miesiąca mechanizm podzielonej płatności tzw. spilt payment już takie zakłócenia wywołuje. A to może być dopiero początek. (...)
Fiskus zachęca do stosowania split paymentu obietnicą szybszych zwrotów VAT, ale jeśli podatnicy się na to zdecydują, to raczej z innego powodu. (...)
Split payment wchodzi w życie dla wszystkich firm w Polsce, obligatoryjnie dla dużych od 1 lipca br., a dla wszystkich pozostałych od początku przyszłego roku. Ministerstwo Finansów zachęca, aby również małe i średnie przedsiębiorstwa dołączyły do systemu od lipca. Księgowi w całej Polsce potwierdzają, że wiele firm już teraz przygotowuje się do tej opcji. (...)
Upadłość konsumencka także dla winnych swojej sytuacji, dla osób bez majątku od razu, z dłuższym czasem na spłatę. To może być przełom w oddłużaniu ludzi bez szans na uregulowanie przedawnionych zobowiązań oraz w statystykach osób korzystających z takich możliwości w Polsce. (...)
Oprócz przewlekłości postępowań i braku finansowania, przepisy o restrukturyzacji mają jeszcze jedną wadę - nie zapewniają wynagrodzenia zarządcom. (...)
Dla dużych i znanych sieci sklepów oraz popularnych marek nadchodzi czas, w którym bez sprzedaży online, bez łączenia kanałów poprzez omnichannel, nie ma przyszłości. Paradoksalnie: ci wchodzący dopiero teraz w świat sprzedaży online mogą skorzystać z renty późnego przybysza, zyskując od razu przewagę nad konkurencją. (...)
Polscy przedsiębiorcy są przekonani, że ustawowe narzędzia restrukturyzacji to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw - wynika z badania zrealizowanego przez Ośrodek Badań Opinii OBOAK na zlecenie PMR Restrukturyzacje SA. Przeciwną i słuszną zresztą opinię formułuje zaledwie co pięćdziesiąty z respondentów. Tak wysoki poziom nieświadomości kosztuje polską gospodarkę miliardy złotych rocznie. Cierpią również i drobni przedsiębiorcy, którzy oprócz firmy tracą często także swój majątek. (...)
Zakup nieruchomości od syndyka to obok licytacji komorniczych kolejny sposób na znalezienie atrakcyjnego cenowo mieszkania. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto jednak poznać proces transakcji od podszewki, aby dowiedzieć się, czego może spodziewać się nabywca. (...)
Minęły ponad dwa lata od momentu wprowadzenia kluczowych zmian w prawie restrukturyzacyjnym i upadłościowych w Polsce. Czy w tym czasie znacząco zmieniła się mentalność polskich biznesmenów? Czy skuteczniej ratujemy polskie firmy od upadłości? Czy wierzyciele nadal w pierwszym rzędzie korzystają z agresywnej windykacji, czy dialog z dłużnikiem jest coraz częstszą alternatywą? Analiza doradców restrukturyzacyjnych PMR Restrukturyzacje SA. (...)
Głównym celem upadłości konsumenckiej jest całkowite lub częściowe oddłużenie. Plusem jest pozbycie się długów, wierzycieli i powrót do normalnego życia. Ale ceną, jaką trzeba za to zapłacić, jest utrata majątku. (...)
Według szacunków nawet kilkadziesiąt tysięcy firm w Polsce rocznie podejmuje wewnętrzne działania naprawcze, ratunkowe, jednak zaledwie kilka procent z nich korzysta z ochrony prawnej i narzędzi jakie daje im do dyspozycji nowe Prawo Restrukturyzacyjne. Dlaczego? (...)
Google podążając za przykładem Facebooka zakaże reklamowania kryptowalut. Od czerwca reklamy wirtualnych pieniędzy znikną z najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki. (...)
Minął już drugi rok działania zmienionych przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego znacznie zwiększających szanse na ratunek firm w Polsce. Mimo udostępnienia przedsiębiorcom nowych narzędzi ratunkowych, okresów ochronnych przed agresywnymi działaniami windykacyjnymi wierzycieli i profesjonalizacji procesu restrukturyzacji, polscy przedsiębiorcy nadal bardzo rzadko korzystają z takiej pomocy. (...)
Weszły w życie korzystne dla przedsiębiorców zmiany w praie restrukturyzacyjnym. Umożliwiają uzyskanie pomocy finansowej państwa (np. rozłożenie na raty spłaty zaległych podatów i ZUS-u) jeszcze przed rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego. (...)
We wtorek 16 stycznia 2018r. prezydent podpisał nowelę ustawy Prawo restrukturyzacyjne, która dostosowuje jej przepisy dotyczące pomocy publicznej do warunków wymaganych przez Komisję Europejską w notyfikacji "Program pomocowy przewidujący udzielenie pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji małych i średnich przedsiębiorstw". (...)
W sądach upadłościowych przeciągają się sprawy firm i konsumentów. A proponowano, aby te ostatnie trafiały do innych jednostek wymiaru sprawiedliwości. (...)
Nawet połowa upadłości konsumenckich może dotyczyć osób, które zadłużyły się, prowadząc działalność gospodarczą. Mimo, że teoretycznie przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z takiej procedury. Istnieje jednak furtka, która to umożliwia. (...)
Jak wynika z raportu „Kredyt Trendy" Biura Informacji Kredytowej, w pierwszym półroczu 2017 roku o 24 tys. wzrosła liczba osób mających zobowiązania w firmach pożyczkowych. Około 80 proc. z nich ma również kredyty bankowe. (...)
Sejm skierował do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych prezydencką nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. (...)
Jako "znikome" prawdopodobieństwo oszczędzania pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy deklaruje 52,4 proc. Polaków, a jako "żadne" 25,6 proc. - wynika z badania zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. (...)
Zgodnie z nowym prawem restrukturyzacyjnym każdy przedsiębiorca, którego firma znalazła się w trudnej sytuacji, może wnioskować do sądu gospodarczego o ochronę przed egzekucjami komorniczymi, sądowymi i innymi działaniami wierzycieli, np. blokowaniem pieniędzy przez banki, aby przywrócić normalne funkcjonowanie firmy i ją uzdrowić. (...)
Ma być jawny i każdy będzie mógł doń zajrzeć za pośrednictwem internetu. Mowa o zapowiadanej ustawie o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jej wprowadzenie ma odciążyć sędziów, zmniejszyć koszty postępowań i ilość papierów. (...)
Każdy wierzyciel będzie mógł w przyszłym rejestrze sprawdzić np. plan spłaty zadłużenia. Inni zajrzą tam dla bezpieczeństwa obrotu. (...)
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu, od 1 lutego 2019 roku zacznie obowiązywać ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Będzie on zawierał informacje o firmach, które są w trakcie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, a także dane o upadłościach konsumenckich i osobach zalegających z alimentami. (...)