Na czym polega restrukturyzacja zadłużenia

Udostępnij ten artykuł:

Restrukturyzacja zadłużenia to proces, w ramach którego restrukturyzowany przedsiębiorca i wierzyciel (często przy udziale doradcy restrukturyzacyjnego lub mediatora) negocjują nowe warunki spłaty istniejącego zadłużenia (zobowiązań). Celem restrukturyzacji jest ułatwienie restrukturyzowanemu przedsiębiorcy spłaty zobowiązań poprzez dostosowanie ich wysokości do jego aktualnej sytuacji finansowej oraz uniknięcie sytuacji niewypłacalności (upadłości).

Obie strony mogą ustalić różne modyfikacje warunków, takie jak:

  • wydłużenie okresu spłaty lub zmiana harmonogramu spłat – rozłożenie zobowiązania na dłuższy czas, co zmniejsza wysokość rat.
  • obniżenie oprocentowania – zmniejszenie stopy procentowej, co prowadzi do niższych miesięcznych rat.
  • umorzenie części długu – wierzyciel może zgodzić się na umorzenie pewnej kwoty zadłużenia.
  • zamiana długu na inne formy, np. akcje – w przypadku większych firm może to obejmować konwersję długu na udziały w kapitale zakładowym.

Restrukturyzacja zadłużenia (zobowiązań) może odbywać się także w ramach jednego z czterech postępowań przewidzianych ustawą Prawo restrukturyzacyjne, tj. postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego, postępowania sanacyjnego i dotyczyć zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób prawnych. Dobór rodzaju postępowania uzależniony jest od wymaganego czasu oraz złożoności postulowanych zmian.

Co istotne restrukturyzacja zadłużenia (zobowiązań), może się odbyć w ramach układu częściowego, czyli możemy zrestrukturyzować nasze zadłużenie i rozmawiać na temat restrukturyzacji tylko z wybranymi grupami wierzycieli takimi jak wierzyciele publiczni (restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) lub PFR) lub wierzyciele finansowi (Banki, Fundusze pożyczkowe, Leasing lub inne).

author avatar
Zespół PMR

Udostępnij ten artykuł:

Scroll to Top