Czy restrukturyzacja się opłaca Opłacalność restrukturyzacji należy analizować w odniesieniu do konkretnego przedsiębiorstwa, jego sytuacji finansowej i zidentyfikowanych celów jakie chce osiągnąć. Korzyści z właściwie przeprowadzonej restrukturyzacji mogą być naprawdę wymierne – od uniknięcia upadłości poprzez poprawę efektywności operacyjnej, organizacyjnej, poprzez zwiększenie konkurencyjności, rentowności i wartości firmy, aż po możliwości uzyskania preferencyjnego finansowania.
Wprowadzone na mocy ustawy Prawo restrukturyzacyjne rozwiązania, które mogą być implementowane w ramach czterech postępowań restrukturyzacyjnych znacznie poszerzają krąg korzyści przy jednoczesnym zabezpieczeniu przedsiębiorstwa i całego procesu.
Po pierwsze umożliwiają ochronę działalności przedsiębiorstwa w okresie restrukturyzacji przed działaniami egzekucyjnymi, co umożliwia zachowanie ciągłości działalności i jej niezakłóconą kontynuację.
Po drugie w toku postępowania możliwe jest zabezpieczenie kontynuacji kluczowych dla przedsiębiorstwa umów oraz wypowiedzenie tych, które są niekorzystne nawet w sytuacji niedopuszczalności postanowień umownych.
Po trzecie umożliwia zawarcie kompleksowego układu z wierzycielami, nawet w sytuacji braku akceptacji niektórych z nich z zastrzeżeniem uzyskania wymaganej ustawą większości prowadząc do ustalenia wysokości zadłużenia i sposobu jego spłat na poziomie możliwym do realizacji przez przedsiębiorstwo.
Po czwarte w postępowaniu przedsiębiorca może liczyć na wsparcie profesjonalnego podmiotu jakim jest doradca restrukturyzacyjny, które rozpoczyna się już na etapie projekcji działań, poprzez proces negocjacyjny, aż po nadzór nad wykonaniem układu.