Duży wzrost niewypłacalności polskich firm

Z raportu firmy Coface wynika, że w I kwartale 2023 r. niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce wzrosła o 31 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r. Dodano, że wzrost niewypłacalności dotyczy każdej branży.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że firmy w Polsce „prosperują w warunkach pełnych obaw o dalsze kształtowanie się popytu, podczas gdy inne wyzwania, w tym wyższe koszty działalności, komponentów używanych w produkcji czy braki kadrowe, nadal pozostają istotnymi barierami w prowadzeniu biznesu”.

O niewypłacalność wnioskuje wiele sektorów energochłonnych, zauważalny jest także istotny wzrost postępowań w handlu i budownictwie.

Kryzys firm odciska piętno na krajowej gospodarce. Według prognoz Coface wzrost gospodarczy Polski w tym roku wyniesie 1 proc., „co jest jednym z najniższych wskaźników od czasu transformacji gospodarczej, z wyjątkiem pandemicznej recesji w 2020 r.”

Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł ukazał się w biznes.gazetaprawna.pl, dnia 17 kwietnia 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Duży wzrost niewypłacalności polskich firm [RAPORT]