Kiedy restrukturyzacja, a kiedy upadłość?

Udostępnij ten artykuł:

Restrukturyzacja i upadłość to dwa różne procesy, które mają na celu radzenie sobie z problemami finansowymi przedsiębiorstw, ale stosowane są w różnych sytuacjach i dla różnych celów.

Głównym celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami i przeprowadzenie określonych działań naprawczych, które mogą obejmować: zmiany w strukturze organizacyjnej, procesach operacyjnych, redukcję kosztów, renegocjację umów z wierzycielami. Jej wdrożenie należy rozważyć, jeśli firma nadal posiada potencjał do regeneracji, długi są kontrolowane na tyle, że istnieje możliwość ich restrukturyzacji oraz gdy firma ma strategię na poprawę wyników finansowych.

Główna przesłanką upadłości jest natomiast brak perspektyw na kontynuację działalności, a w jej trakcie co do zasady dochodzi do sprzedaży aktywów i zakończenia działalności. Jej wdrożenie należy rozważyć, gdy firma nie ma ani możliwości spłaty długów, ani perspektyw na poprawę sytuacji finansowej, albo kiedy podejmowane działania naprawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów, a zadłużenie narasta.

Wybór między restrukturyzacją a upadłością zależy od analizy konkretnej, indywidualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli istnieje szansa na poprawę i realne plany ratunkowe, warto rozważyć restrukturyzację. Natomiast, jeśli jednak firma jest w poważnych tarapatach i nie ma widoków na odbicie, upadłość może być koniecznością. W obu przypadkach zaleca się zasięgnięcie porady prawnej oraz finansowej przed podjęciem decyzji.

author avatar
Zespół PMR

Udostępnij ten artykuł:

Scroll to Top