Koniec z „wakacjami” upadłościowymi!

👉Przedsiębiorcy, który utracili płynność finansową i stali się niewypłacalni w okresie pandemii, muszą pamiętać o tym, że na nowo biegnie dla nich termin na oficjalne ogłoszenie upadłości.

👉Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, przedsiębiorca jest obowiązany nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o jej ogłoszenie. Zgłoszenie ma chronić wierzycieli przedsiębiorcy oraz zapobiec wyprowadzaniu z firmy majątku. Obowiązek ten został jednak zawieszony na okres trwania pandemii.

👉Z 1 lipca zwolnienie z tego obowiązku zostało zniesione, a firmy, które kwalifikują się do upadłości będą musiały skierować do sądu odpowiedni wniosek. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki cywilne muszą wypełnić wspomniany obowiązek w terminie.

Artykuł ukazał się w serwisie @Rzeczpospolita:dnia 29 czerwca 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Koniec z „wakacjami” upadłościowymi!