Krajowy Rejestr Zadłużonych nie działa sprawnie

System, który miał przenieść postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe do internetu, potrzebuje zmian i dopracowania.
Mija drugi miesiąc od wejścia w życie ustawy z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych i niektórych innych ustaw. Dała ona drugie życie covidowej uproszczonej restrukturyzacji. Przeniosła też postępowania restrukturyzacyjne do internetu. Jak sprawdzają się rozwiązania?
Uproszczone postępowanie było najbardziej popularnym narzędziem restrukturyzacyjnym w Polsce od chwili jego wprowadzenia w lipcu 2020 r. W ciągu roku otwarto 1251 postępowań, a ich skuteczność wynosiła prawie 50 proc.
— Jest to rozwiązanie nie tylko znacznie szybsze niż pozostałe postępowania, ale również bardziej wydajne — mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny.
Wielu przedsiębiorców jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów chciało skorzystać z covidowej uproszczonej restrukturyzacji, dlatego w listopadzie obserwowano ich dużą aktywność. Nowa formuła też cieszy się sporym powodzeniem.
— W styczniu również obserwujemy duże zainteresowanie nową wersją uproszczonej restrukturyzacji — mówi Małgorzata Anisimowicz.

Publikacja w serwisie oraz na łamach papierowego wydania dziennika Puls Biznesu z komentarzem eksperckim Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego

Artykuł ukazał się w dzienniku Puls Biznesu, Wydanie papierowe: 15/2022 (6024), dnia 24 stycznia 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Krajowy Rejestr Zadłużonych nie działa sprawnie