Co piąta osoba, która bierze kredyt, robi to, aby zapłacić rachunki (prąd, gaz, czynsz). Z dodatkowego finansowania korzystamy także w przypadku codziennych niespodziewanych wydatków, jak m.in. naprawa samochodu, pralki, lodówki – wynika z badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Wonga.
Pożyczamy pieniądze także, aby udźwignąć sezonowe zakupy (wyprawka szkolna czy kupno ubrań). Tymczasem w przypadku kłopotów finansowych wielu chowa głowę w piasek i nie robi nic, żeby je rozwiązać, co zwykle kończy się u komornika.
Aby uniknąć sytuacji, w której w przypadku pojawienia się niespodziewanych wydatków musimy posiłkować się kredytem, warto zadbać o swoją poduszkę finansową i co miesiąc odkładać choćby drobne kwoty.
Niestety, Polacy zdecydowanie wolą „życie na kredycie”. Jednak niektóre długi są dla nich szczególnie drażliwe, inne wcale. I tak: zadłużenie alimentacyjne jest powodem do wstydu dla prawie 47 proc. osób, najchętniej zaś akceptujemy kredyty hipoteczne. Aż 46 proc. Polaków nie ma problemu, aby rozmawiać o nich ze znajomymi – wynika z badania kancelarii PMR Restrukturyzacje.
Do jakich długów wolimy zaś nie przyznawać się znajomym? Rekordy bije wspomniane zadłużenie alimentacyjne. Niepłacenie na dzieci to poważny problem Polaków. Dane Ministerstwa Sprawiedliwości są alarmujące – aż 80 proc. osób, które mają zasądzone świadczenia alimentacyjne, nie wywiązuje się z tego obowiązku.
Powodem do wstydu jest również korzystanie z lombardu i branie pożyczki pod zastaw. Krępujemy się chwilówek, opóźnień w płatnościach domowych. Zdecydowanie mniej wstydzimy się zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym.