Pożyczasz? To musisz oddać

Co piąta osoba, która bierze kredyt, robi to, aby zapłacić rachunki (prąd, gaz, czynsz). Z dodatkowego finansowania korzystamy także w przypadku codziennych niespodziewanych wydatków, jak m.in. naprawa samochodu, pralki, lodówki – wynika z badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Wonga.

Pożyczamy pieniądze także, aby udźwignąć sezonowe zakupy (wyprawka szkolna czy kupno ubrań). Tymczasem w przypadku kłopotów finansowych wielu chowa głowę w piasek i nie robi nic, żeby je rozwiązać, co zwykle kończy się u komornika.

Aby uniknąć sytuacji, w której w przypadku pojawienia się niespodziewanych wydatków musimy posiłkować się kredytem, warto zadbać o swoją poduszkę finansową i co miesiąc odkładać choćby drobne kwoty.

Niestety, Polacy zdecydowanie wolą „życie na kredycie”. Jednak niektóre długi są dla nich szczególnie drażliwe, inne wcale. I tak: zadłużenie alimentacyjne jest powodem do wstydu dla prawie 47 proc. osób, najchętniej zaś akceptujemy kredyty hipoteczne. Aż 46 proc. Polaków nie ma problemu, aby rozmawiać o nich ze znajomymi – wynika z badania kancelarii PMR Restrukturyzacje.

– Kredyty hipoteczne Polacy traktują jako coś naturalnego i nikt się nimi nie peszy – uważa Małgorzata Anisimowicz, prezes kancelarii PMR Restrukturyzacje.

Do jakich długów wolimy zaś nie przyznawać się znajomym? Rekordy bije wspomniane zadłużenie alimentacyjne. Niepłacenie na dzieci to poważny problem Polaków. Dane Ministerstwa Sprawiedliwości są alarmujące – aż 80 proc. osób, które mają zasądzone świadczenia alimentacyjne, nie wywiązuje się z tego obowiązku.

Powodem do wstydu jest również korzystanie z lombardu i branie pożyczki pod zastaw. Krępujemy się chwilówek, opóźnień w płatnościach domowych. Zdecydowanie mniej wstydzimy się zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym.

Materiał ukazał się w Gazecie Pomorskiej:

dnia 26 czerwca 2017:
» Pożyczasz? To musisz oddać!