Pułapki czekające przy przekształceniu firmy w spółkę

Najpopularniejszą forma prawna prowadzenia biznesu w Polsce to JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza). Taką firmę jest łatwo założyć, rejestracja działalności nic nie kosztuje, zazwyczaj nie trzeba również prowadzić pełnej księgowości. Z biegiem czasu jednak, kiedy firma zaczyna się rozrastać, potrzebny bywa zastrzyk kapitału. W tej sytuacji warto rozważyć założenie spółki i wiedzieć, jakie ryzyka czyhają na przedsiębiorcę. Jakie to ryzyka? Podpowiadamy.

Według danych Tax Care (Indeks Przedsiębiorczości), w Polsce do końca 2018 r. zarejestrowano niemal 3 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Ten silny trend utrzymuje się, bo od stycznia do lutego bieżącego roku przybywało w Polsce średnio ponad 900 firm dziennie.

Chociaż prowadzenie JDG posiada mnóstwo zalet, nie jest też pozbawione wad. Jedną z największych jest odpowiadanie całym majątkiem właściciela za zobowiązania firmy. Może to być szczególnie ryzykowne, kiedy przedsiębiorstwo rozwinęło skrzydła. W razie kłopotów finansowych może się to skończyć utratą płynności finansowej i w konsekwencji bankructwem właściciela. Po przekształceniu firmy jednak, to spółka odpowiada za swoje zobowiązania, a nie przedsiębiorca całym swoim majątkiem.

Założenie spółki pozwala też na pozyskanie dodatkowego kapitału do prowadzenia biznesu, co sprzyja rozwojowi firmy. Większość przedsiębiorców zna zalety przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę. Mało kto jednak wie, że na tej drodze są miny, które można zawczasu rozbroić.

O czym należy pamiętać?
1. Pamiętaj o okresie przejściowym
2. Zamknij księgi rachunkowe
3. Zrób wykaz składników majątku
4. Zgłoś do US, że nie płacisz VAT
5. Pamiętaj o deklaracji podatkowej VAT-7
6. Nie zapomnij o zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R
7. Pamiętaj o obowiązkach wobec ZUS
8. Otwórz księgi rachunkowe
9. Zrób odczyt kasy fiskalnej
10. Pamiętaj o kwestiach związanych z nazwą firmy
11. Ciesz się przedłużonym rokiem obrotowym, ale nie za długo
12. W niektórych sytuacjach, możesz odpowiadać swoim majątkiem za zobowiązania spółki

– Przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązuje trzyletni okres przejściowy, w którym solidarnie ze spółką przedsiębiorca nadal ponosi odpowiedzialność za zobowiązania powstałe przed przekształceniem – przestrzega Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA.

Pełne omówienie powyższych tematów znajdą Państwo poniżej:

Materiał ukazał się w Gazecie Małych i Średnich Przedsiębiorców:

dnia 1 lipca 2019:
» 12 pułapek, które czyhają na przedsiębiorcę