Rekord zamknięć i zawieszeń firm

W 2023 r. z polskiego rynku zniknęła najwyższa w historii liczba firm – aż 220 tysięcy. Zawieszonych działalności było ponad 327 tys. Te liczby krzyczą !!!

Przedsiębiorcy nie mogą udźwignąć bieżących kosztów w firmie. Spada rentowność – Chrońmy Przedsiębiorców

Ponad połowa firm w  2023 roku dała podwyżki inflacyjne swoim pracownikom kosztem obsługi bieżących wymagalnych zobowiązań💰 📈. Jak to wygląda w 2024 roku? Inflacja spada, co na to pracownicy?

POMAGAMY PRZEDSIEBIORCOM PRZETRWAĆ TEN TRUDNY OKRES.

Inflacja sprawiła, że bez podwyżek pensji stać nas było na  coraz mniej. Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2023 roku wynikało, że 52 proc. firm jednorazowo dało podwyżki pracownikom, a 48 proc. podnosiło je adekwatnie do wzrostu inflacji. Natomiast 30 proc. przedsiębiorców oferuje pracownikom dodatkowy dochód w formie płatnych nadgodzin 🧑‍💼

Czy 2024 będzie lżejszy dla Przedsiębiorców. NIC BARDZIEJ MYLNEGO.

👉 8 podwyżek, które czekają Polaków w 2024 roku

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule tutaj.

Płynność przedsiębiorców spada. Pojawiają się zatory płatnicze. Wzrost kosztów, konkurencja, dodatkowe obowiązki, z którymi zmaga się przedsiębiorca (co jak wiemy wpływa na dodatkowe koszty) i nagle pierwsza egzekucja komornicza, zablokowane konta. Dalej scenariusz jest znany.

Znaczna cześć drobnych przedsiębiorców zastanawia się czy to nie jest ten moment, kiedy należy powiedzieć DOŚĆ i zamknąć firmę.

Przedsiębiorcy powinni korzystać z doradztwa biznesowego w zakresie zarówno utraty płynności jak i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Niestety w tym obszarze świadomość jest nikła.

W momencie spadku płynności czy też pierwszych zatorów płatniczych powinniśmy pomyśleć co dalej i z jakiej pomocy skorzystać?

To już jest moment, kiedy firma jest zagrożona niewypłacalnością, czyli moment na rozpoczęcie działania w zakresie uproszczonej restrukturyzacji.

Symptomem do podjęcia działania w tym zakresie są takie czynniki jak:

 • Pojawiły się pierwsze trudności w płaceniu rachunków;
 • Istnieje zagrożenie wypowiedzeniem umów kredytowych;
 • Firmy leasingowe stają się coraz bardziej agresywne;
 • Pierwsze egzekucje, zajęcia rachunków bankowych;
 • Urząd skarbowy wydał niekorzystną decyzję dla przedsiębiorcy;
 • Nasz kontrahent nam nie płaci i pogorszyła się nam płynność finansowa
 • Kontrahent wystąpił z powództwem do sądu

Co dzięki szybkim działaniom jesteśmy jako przedsiębiorcy skorzystać w uproszczonej restrukturyzacji:

 • Wybierzemy odpowiedni rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego;
 • Otworzymy postępowanie restrukturyzacyjne- nawet w 2 dni;
 • Przygotujemy skuteczny plan restrukturyzacyjny;
 • Przeprowadzimy negocjacje z wierzycielami;
 • Przygotujemy propozycje układowe;
 • Przeprowadzimy Zgromadzenie Wierzycieli celem zawarcia układu

Szybkie działanie pozwala na ochronę przedsiębiorstwa, jego majątku i ustabilizowanie firmy na rynku.  Dlaczego więc przedsiębiorcy nie korzystają z narzędzi prawnych tylko czekają wierząc ze „jakoś to będzie”. W moim odczuciu wynika to głównie z takich czynników jak:

 1. Brak kontroli: Proces restrukturyzacji wymaga pewnych zmian w organizacji oraz branżową i kulturową zmianę. Przedsiębiorcy mogą obawiać się utraty kontroli nad firmą oraz wprowadzania nowych zasad i procesów.
 2. Niepewność: Uproszczona restrukturyzacja może prowadzić do pewnego stopnia niepewności co do skutków tych zmian na przyszłość przedsiębiorstwa. To może budzić obawy i opory.
 3. Koszty i czas: Proces restrukturyzacji może okazać się kosztowny i wymagać znacznego nakładu czasu, co może zniechęcać przedsiębiorców.
 4. Reakcje pracowników: Uproszczona restrukturyzacja może wywołać opór wśród pracowników, a przedsiębiorcy obawiają się utraty motywacji i zaangażowania zespołu.
 5. Ryzyko zmian: Każda zmiana w organizacji niesie pewne ryzyko niepowodzenia. Przedsiębiorcy mogą obawiać się, że uproszczona restrukturyzacja nie przyniesie spodziewanych korzyści lub może pogorszyć sytuację firmy. Warto zauważyć, że uproszczona restrukturyzacja może być konieczna w celu poprawy efektywności i konkurencyjności firmy, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i planowanie tego procesu.

Przyczyny i obawy, które wykazałam powyżej wynikają z braku wiedzy i świadomości. Doświadczony doradca restrukturyzacyjny wyjaśni powyższe obawy i przeprowadzi przedsiębiorcę przez proces restrukturyzacyjny.