Restrukturyzacja – coraz więcej firm decyduje się na procedury naprawcze

W pierwszym półroczu 2017 roku aż o 18 proc. wzrosła liczba polskich firm, które wystąpiły o upadłość lub restrukturyzację. Największy wzrost zanotowano w postępowaniach restrukturyzacyjnych, umożliwiających naprawę firmy. Zdaniem ekspertów ten trend będzie rósł w kolejnych latach.

Z raportu opublikowanego przez Coface wynika, że w pierwszym półroczu tego roku aż 387 firm rozpoczęło postępowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne. To o 18 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2016 roku. Zdaniem byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji wynika z pogorszenia się warunków prawno-finansowych w otoczeniu biznesu.

Najwięcej ogłoszono upadłości w celu likwidacji majątku – 238, ale liczba firm, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, jest mniejsza niż w ubiegłym roku (249 przedsiębiorstw). Wynika to z nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku i postawiła postępowania naprawcze (zawarcie układu z wierzycielami lub przeprowadzenie działań sanacyjnych) przed upadłością firmy.

Nic więc dziwnego, że rośnie liczba firm, które decydują się na naprawę – w tym roku ogłoszono już 149 postępowań restrukturyzacyjnych, a w analogicznym okresie 2016 roku było ich zaledwie 57.

– Wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych zawdzięczamy nowym przepisom i spodziewamy się, że z roku na rok będzie coraz więcej restrukturyzacji w stosunku do upadłości firm. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że istnieją już narzędzia pozwalające uratować firmę w kryzysie – twierdzi Małgorzata Anisimowicz, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii PMR Restrukturyzacje SA.

Zdaniem ekspertki powodzenie restrukturyzacji zależy w dużej mierze od etapu, na jakim znajduje się przedsiębiorstwo wymagające naprawy:

– Od dojrzałości i wiedzy właścicieli firm zależy, czy będą dostrzegali na wczesnym etapie symptomy zbliżającego się kryzysu i umieli korzystać z narzędzi oferowanych im przez nowe prawo restrukturyzacyjne – dodaje Małgorzata Anisimowicz.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zwraca uwagę na to, że raport, wskazując na znaczące zmiany w upadłościach i restrukturyzacjach firm w pierwszej połowie tego roku, nie wyjaśnia ich przyczyn.

Materiał ukazał się w serwisie biznes.onet.pl:

dnia 1 sierpnia 2017:
» Coraz więcej firm decyduje się na procedury naprawcze