Przedsiębiorstwa szybko wprowadzające plany naprawcze radykalnie zwiększają szanse na przetrwanie nadchodzącej recesji.
W obliczu wydłużającej się pandemii coraz więcej przedsiębiorstw staje przed widmem bankructwa, a do komunikatów o dramatycznej sytuacji dołączają kolejne branże. Aby nie doprowadzić do braku wypłacalności, tysiące polskich firm będą musiały sięgnąć po narzędzia naprawcze, takie jak np. restrukturyzacja działająca w oparciu o prawo restrukturyzacyjne.
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje szereg rozwiązań, z których mogą skorzystać firmy w celu ochrony płynności finansowej i zabezpieczenia kluczowych aktywów w obliczu trudnej sytuacji. Otwarcie wniosku restrukturyzacyjnego pozwala m.in. na zamrożenie zobowiązań lub znaczne ich umorzenie poprzez zatwierdzenie układu z wierzycielami, ochronę kluczowych umów i wycofanie się z umów toksycznych dla przedsiębiorstwa. Otwiera ono również możliwość wstrzymania egzekucji, chroni przed agresywną windykacją czy też zabezpiecza członków zarządu przed odpowiedzialnością osobistą.
– Lista istotnych ułatwień, niezbędnych do ochrony przedsiębiorstwa, które dostarcza firmom restrukturyzacja, jest znacznie dłuższa. Docelowo każde z nich ma prowadzić do tego, co dla biznesu najważniejsze – ochrony miejsc pracy i oddalenia widma upadłości firmy – wyjaśnia Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje SA.
Skuteczne postępowanie restrukturyzacyjne to jednak takie, które zostało wdrożone w porę.
– Rola doradców polega na wypracowaniu i wdrożeniu dostosowanych do potrzeb firmy rozwiązań, które wspomogą proces ratowania przedsiębiorstwa i stworzą warunki pozwalające na powrót do stabilizacji.
Przygotowany scenariusz działań pozwoli na wsparcie i wdrożenie w przedsiębiorstwie gotowych rozwiązań w celu ustabilizowania sytuacji firmy na rynku, dla zawarcia porozumienia z wierzycielami, co z kolei pozwoli jej nie tylko przetrwać w czasie kryzysu, ale wręcz otworzyć się na nowo, z szeroką perspektywą na kolejne okresy – tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.
Sędziowie wychodzą jednak naprzeciw potrzebom biznesu i na miarę możliwości do minimum skracają oczekiwanie na decyzję.
Wszelkie sprawy restrukturyzacyjne zaliczone zostały do najpilniejszych, a decyzje wydawane są tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu przedsiębiorcy błyskawicznie uzyskują praktyczne narzędzia do ochrony swoich interesów i nierzadko dorobku życia – mówi Małgorzata Anisimowicz.