Układ częściowy to porozumienie, które może zostać zawarte tylko z niektórymi wierzycielami lub grupą wierzycieli, które umożliwia restrukturyzację tych wierzytelności, mających zasadniczy wpływ na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Układ częściowy może być zawarty tylko w ramach dwóch postępowań restrukturyzacyjnych – postępowania o zatwierdzenie układu oraz przyspieszonego postępowania układowego.
Wierzytelnościami objętymi układem częściowym muszą zostać wyodrębnione w oparciu o jednoznaczne, obiektywne i uzasadnione ekonomicznie kryterium. Mogą to być w szczególności wierzytelności:
- z tytułu finansowania działalności poprzez udzielone pożyczki, kredyty;
- z tytułu umów o zasadniczym znaczeniu, np. leasingów, najmów, dostaw;
- największe według wolumenów;
- z tytułu wierzytelności publiczno-prawnych, np. składek ZUS, czy podatków
- zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym
Postępowanie obejmuje i toczy się wyłącznie wobec części wyodrębnionych wierzytelności umożliwiając przedsiębiorcy niezakłócona kontynuację działalności w pozostałym zakresie i współpracę z kontrahentami nieobjętymi układem. Jest to rozwiązanie dla firm, które potrzebują restrukturyzacji jedynie wybranych zobowiązań i obawiają się negatywnych konsekwencji ze strony stałych współpracowników w przypadku postępowań o charakterze całościowym.