Czy Polacy obawiają się zwolnień. Czy rok 2024 przyniesie zmiany w postrzeganiu naszych obywateli?

Jak podaje portal money.pl rok 2024 przyniesie szereg działań firm w kierunku zwolnień pracowniczych.

Z badania firmy Randstad wynika, że ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie 💼 Z kolei utraty pracy boi się blisko co trzeci Polak.

👉  Coraz więcej Polaków boi się, że obecna sytuacja ekonomiczna może wpłynąć na ich zawodową karierę. Trudno się temu dziwić – coraz więcej firm w celu redukcji kosztów ogłasza masowe zwolnienia pracowników. To rodzi u wielu powody do niepewności.

👉 Jednocześnie jak podkreślają autorzy badania, na pytanie czy w obliczu trwającego kryzysu gospodarczego pracodawca pomaga sprostać zwiększonym kosztom utrzymania, twierdząco odpowiedziało 47 proc. respondentów. Jak się okazuje, najbardziej oczekiwanymi działaniami na tym polu są kolejno: przyznawanie premii, zapewnienie podwyżek oraz dofinansowania do kosztów związanych z pracą zdalną lub dojazdami.

👉 Coraz więcej Polaków podejmuje także środki zapobiegawcze i postanawia szukać dodatkowego źródła dochodu – w Polsce robi tak co trzeci ankietowany. Pracownicy są także bardziej skłonni do brania dodatkowych godzin pracy, by wspomóc domowy budżet: taką chęć deklaruje 24 respondentów 💰

Więcej na temat wyników badania można przeczytać w artykule @Dziennik Gazeta Prawna.

Jak prognozują branżowcy rynek pracy będzie się zmieniał i już nigdy nie będzie taki sam.

„Silnymi trendami na rynku pracy w 2024 roku będą na pewno coraz głębsze wdrażanie rozwiązań cyfrowych w firmach, robotyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku pracy, zmiany w kulturze pracy oraz otwarcie rynku na pracowników z innych kontynentów”.

Badanie przeprowadzone przez Resume Builder, które jednoznacznie wskazuje iż  rok 2024 to może być rok masowych zwolnień. W badaniu wzięło udział ponad 900 firm i prawie połowa z nich informowała o zamiarze masowych zwolnień. 

Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad połowa badanych firm w 2024 roku zamierza przeprowadzić w swojej firmie proces zwolnień pracowniczych. Poza tym bardzo wymowne jest oświadczenie, iż ponad połowa zamierza wprowadzić zamrożenie zatrudnienia.  Co zatem jest powodem takich decyzji? Owszem głównym powodem zwolnień jest kwestia kosztów, recesji, spadek przychodów, ale nie możemy tracić z punktu widzenia, iż rozpoczyna się nowy rozdział w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji.  Czy proces zastępowania pracowników przez sztuczną inteligencję wpłynie docelowo na rynek pracy? Oczywiście ze tak. Tylko w tej chwili nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć sobie

Decyzje pracodawców o zwalnianiu pracowników wynikają z różnych czynników, zazwyczaj związanych z sytuacją ekonomiczną, operacyjną lub strategiczną firmy. Podejmując decyzję o zwolnieniach pracowniczych pracodawcy biorą pod uwagę:

  • Trudności finansowe: Firmy doświadczające trudności finansowych, spadku przychodów lub wzrostu kosztów są zmuszone do ograniczenia kosztów, co często obejmuje redukcję zatrudnienia.
  • Przemiany technologiczne: Wdrażanie nowych technologii, automatyzacja procesów czy cyfryzacja mogą prowadzić do zmian w strukturze zatrudnienia, co czasem wiąże się z redukcją etatów.
  • Reorganizacja firmy: Zmiany w strukturze organizacyjnej, fuzje, przejęcia lub restrukturyzacje mogą skutkować dostosowywaniem zespołu pracowniczego do nowych potrzeb firmy.
  • Zmniejszenie popytu na produkty/usługi: Gdy popyt na produkty lub usługi firmy spada, może to prowadzić do zmniejszenia produkcji i konieczności redukcji zatrudnienia.
  • Zmiany rynkowe: Fluktuacje na rynku, konkurencja lub zmieniające się preferencje klientów mogą wymagać dostosowania firmy, co może skutkować zwolnieniami.
  • Optymalizacja efektywności: Firmy często dokonują oceny efektywności i rentowności, co może prowadzić do zmian w zatrudnieniu w celu poprawy wydajności.
  • Sezonowość: W niektórych branżach, takich jak handel detaliczny czy turystyka, zwolnienia pracowników mogą być sezonowe i związane z okresowymi zmianami popytu.
  • Problemy zdolności pracowniczej: W niektórych przypadkach firmy mogą być zmuszone do zwalniania pracowników z powodu problemów związanych z wydajnością, dyscypliną czy brakiem odpowiednich umiejętności.

Zwalnianie pracowników to trudna decyzja, która może mieć zarówno ekonomiczne, jak i społeczne konsekwencje. Firmy zazwyczaj starają się znaleźć równowagę między dostosowaniem zatrudnienia do bieżących potrzeb a utrzymaniem zdolności do długofalowego wzrostu.