Czy złożenie wniosku o upadłość wstrzymuje egzekucję?

Udostępnij ten artykuł:

Nie pozostawia żadnych wątpliwości, że osoby noszące się z zamiarem złożenia wniosku upadłościowego są w trudnej sytuacji finansowej. Bowiem upadłość została stworzona właśnie dla takich osób. Takie osoby bardzo często mają poza problemami finansowymi, kłopoty z firmami windykacyjnymi czy też komornikami, którzy to próbują wyegzekwować należności dla wierzycieli.

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (wyróżniamy następujące sposoby egzekucji świadczeń pieniężnych:

  • egzekucja z ruchomości (majątek ruchomy);
  • egzekucja z wynagrodzenia za pracę;
  • egzekucja z rachunków bankowych;
  • egzekucja z innych wierzytelności;
  • egzekucja z innych praw majątkowych;
  • egzekucja z nieruchomości;
  • egzekucja ze statków morskich.

Komornik będzie starał się wyegzekwować świadczenie – korzystając z wyżej wskazanych sposobów egzekucji. Czy jednak tak musi być? Czy złożenie wniosku upadłościowego oznacza koniec problemów z egzekucją?

Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie wstrzymuje egzekucji. Złożenie wniosku upadłościowego otwiera postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie jednak właściwe postępowanie upadłościowe. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości zostaje zakończone poprzez wydanie przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

To właśnie od tego momentu tj. od dnia wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości sprawia, że postępowania egzekucyjne zostają zawieszone z mocy prawa. Postępowania egzekucyjne zostają umorzone z dniem uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Należy też zaznaczyć, iż od dnia otwarcia postępowania upadłościowego komornicy nie będą mogli wszczynać nowych postępowań egzekucyjnych.

Udostępnij ten artykuł:

Co to jest Masa Upadłości?
Jak mogę pozbyć się długów? 🎬
Upadłość konsumencka – co z majątkiem małżonków?
pl_PLPolish
Przewiń do góry