Indeks Lewiatana. 70 proc. firm niepokoi szybki wzrost płacy minimalnej

📣Aż 70 proc. przedsiębiorców uważa, że szybki wzrost płacy minimalnej będzie miał negatywny wpływ na działalność firm – to wniosek z lipcowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Wzrostu płacy minimalnej w szczególności obawiają się firmy małe (73 proc.) ale także duże (64 proc.) i średnie (63 proc.). Plusy szybkiego wzrostu płacy minimalnej zauważa 18 proc. firm średnich, 15 proc. małych i 14 proc. dużych 📈💰

83 proc. przedsiębiorców oczekuje zmiany dotychczasowego mechanizmu wyliczania płacy minimalnej. Liczą na to szczególnie firmy duże (92 proc.). Za zmianami jest również 84 proc. firm małych i 80 proc. średnich.

Trzy czwarte menedżerów zarządzających firmami uważa, że konieczny jest wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, np. nauczycieli, aby zahamować pogarszanie się jakości usług. Przeciwnego zdania jest co czwarty menedżer. Za wzrostem płac w budżetówce opowiada się 78 proc. firm średnich, 76 proc. małych i 70 proc. dużych.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w lipcu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule serwisu Prawo.pl 🧐

Artykuł ukazał się w serwisie @Prawo.pl:dnia 29 czerwca 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Przez polską gastronomię przechodzi tsunami. „Padają nawet wieloletnie biznesy”