Toggle accessibility panel
Alt 0
Accessibility settingsAlt S
Top accessibility panelAlt 1
Right accessibility panelAlt 2
Bottom accessibility panelAlt 3
Left accessibility panelAlt 4
Show keyboard shortcuts accessibility panelAlt 5
Toggle keyboard shortcuts accessibility panelAlt 6
Reset all accessibilityAlt Q
Change font sizeAlt A
Increase font sizeAlt +
Reset font sizeAlt X
Decrease font sizeAlt -
Change line height Alt H
Increase line heightAlt U
Reset line heightAlt J
Decrease line heightAlt M
Change letter spacingAlt >
Increase letter spacingAlt R
Reset letter spacingAlt F
Decrease letter spacingAlt V
Change word spacingAlt <
Increase word spacingAlt E
Reset word spacingAlt D
Decrease word spacingAlt C
Readable fontAlt G
Highlight titles Alt T
Text zoomAlt Z
Invert colorsAlt I
Bright contrastAlt W
Dark contrast Alt B
Keyboard navigationAlt K
Big white cursor Alt Y
Big black cursor Alt N
Prevent animationAlt P
Skip to page content

Jak mogę pozbyć się długów? 🎬

Udostępnij ten artykuł:

Samo wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości nie oznacza jeszcze pozbycia się długów. Aby w postępowaniu upadłościowym doszło do umorzenia zobowiązań konieczne jest przeprowadzenie postępowania upadłościowego, w trakcie którego zostaje ustalona dokłada wysokość Twoich zobowiązań na dzień ogłoszenia upadłości, a także sprzedany zostanie posiadany przez Ciebie majątek. Następnie w zależności od tego w jakim trybie prowadzone jest postępowanie upadłościowe podejmowane są nieco inne czynności. Przeważająca część postępowań upadłościowych toczy się wg tzw. trybu uproszczonego, w którym to syndyk przygotowuje projekt planu spłaty wierzycieli czy też propozycję umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty.

Odzwierciedla on informacje o wysokości Twoich zobowiązań, stopnia zawinienia w powstaniu zadłużenia, sposobu w jaki mają zostać podzielone środki zebrane w toku postępowania na rzecz wierzycieli, a także określane jest w jakim zakresie Twoje zobowiązania mają zostać umorzone. Nie jest to jednak wiążący dokument dla Sądu, a Ty nie musisz się zgadzać na propozycję syndyka. Co istotne Sąd może umorzyć Twoje zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli, lub też umorzyć je dopiero po wykonaniu przez Ciebie określonego planu spłaty. W szczególnych sytuacjach, Sąd może zadecydować o warunkowym umorzeniu zobowiązań, co wiąże się z pięcioletnim oczekiwaniem na faktyczne pozbycie się długów. Brzmi skomplikowanie? I takie jest dla osób które nie zajmują się profesjonalnie tematyką upadłości.

Zawalcz o swoją przyszłość. Pożemy sporządzić stanowisko w zakresie projektu planu spłaty wierzycieli za Ciebie. Jeśli jednak Twoje postępowanie toczy się wg tzw. trybu ogólnego – zanim dojdzie do umorzenia Twoich zobowiązań, syndyk sporządzi plan/plany podziału środków uzyskanych z likwidacji Twojego majątku. Po ich wykonaniu Sąd stwierdzi zakończenie postępowania. Aby mogło dojść do umorzenia Twoich długów, to na Tobie ciąży obowiązek złożenia w określonym czasie wniosku o umorzenie zobowiązań lub o ustalenie planu spłaty wierzycieli – nie przegap go, jeśli chcesz uwolnić się od długów. Z naszą pomocą przejdziesz przez ten proces.

Nie wiesz wg jakie trybu prowadzone jest Twoje postępowanie – skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji, aby to ustalić.

Pamiętaj, że postanowienie o planie spłaty wierzycieli podlega zażaleniu, a nawet skardze kasacyjnej. Są to ścieżki, z których możesz skorzystać, jeśli rozstrzygnięcie Sądu nie uwzględnia w sposób prawidłowy Twoich zdolności finansowych.

Jeśli opisywane powyżej problemy dotyczą Ciebie, nie zwlekaj, skontaktuj się z nami.

Udostępnij ten artykuł:

Co to jest Masa Upadłości?
Upadłość konsumencka – co z majątkiem małżonków?
Czego nie obejmuje upadłość konsumencka?
pl_PLPolish
Przewiń do góry