Czy zdarzyło się, że komornik puka do Twoich drzwi i próbuje sprzedać Twój majątek? A może nękają Cię firmy windykacyjne? Zdarza się, że takie firmy odezwą się do Ciebie znienacka i nie będziesz wiedział co wtedy zrobić. Może zdarzyć się, że zapomnisz o swoim długu, a wierzyciele nie będą się przypominać, tylko od razu wejdą na drogę sądową bądź windykację. Poniżej przedstawiamy, jak skutecznie sprawdzić swoje zadłużenie i co zrobić, aby unikać takich przykrych niespodzianek.
Spis treści:
- Skąd biorą się długim o których nie wiesz?
- Jak sprawdzić, czy posiadasz długi?
- Jak sprawdzić swoje długi w BIK – Biuro Informacji Kredytowej
- Jak sprawdzić swoje długi w BIG – Biuro Informacji Gospodarczej
- Sprawdzenie, czy długi nie trafiły na giełdę długów
- Warto kontrolować swoje postępowania w Krajowym Rejestrze Zadłużonych
- Jak sprawdzić zadłużenie innej osoby fizycznej?
- Jak to zrobić?
- Podsumowanie
Skąd biorą się długim o których nie wiesz?
Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której jest nieświadomy swojego zadłużenia. Te długi mogą powstać z różnych powodów – od dawnych mandatów, przez niezapłacony abonament po oszustwa finansowe. Dlatego właśnie warto regularnie sprawdzać stan swojego zadłużenia. Aby móc szybko reagować i uchronić się przed niespodziewaną reakcją wierzycieli.
Jak sprawdzić, czy posiadasz długi?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, warto regularnie sprawdzać swoje zadłużenie, aby uniknąć problemów finansowych. W dobie szerokiego dostępu do usług finansowych i częstej automatyzacji płatności przelewów w systemach bankowych, łatwo jest zapomnieć o zapłacie jakiegoś zobowiązania, nawet na symboliczną sumę, która z czasem może urosnąć do wielkości, z którą nie będziemy w stanie sobie poradzić. Może się też zdarzyć, że to urzędy popełnią błąd, a to my będziemy ponosić konsekwencje. Właśnie dlatego regularne sprawdzanie swojego zadłużenia jest tak istotne i pomaga nam działać prewencyjnie, zanim dług urośnie do kwoty, która będzie stanowić dla nas problem.
Jak sprawdzić swoje długi w BIK – Biuro Informacji Kredytowej
Biuro informacji Kredytowej gromadzi informacje o historii kredytowej na podstawie danych banków oraz firm parabankowych. Jest to podstawowe narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzić, czy posiadamy jakieś wymagalne zobowiązania.
W pierwszej kolejności należy zarejestrować się na stronie BIK i zamówić raport kredytowy swojej osoby. Po otrzymaniu raportu należy zwrócić uwagę na wszystkie zobowiązania, a w szczególności te, o których zapomnieliśmy, czy też nie wiedzieliśmy o ich istnieniu.
Regularne sprawdzanie raportów BIK jest więc kluczowe, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Można również skorzystać z systemu Alertów BIK, które na bieżąco będą przesyłać na nasz telefon bądź e-mail informacje o nowych zapytaniach BIK na nasz temat. To może nam powiedzieć, kto się nami interesuje i dlaczego.
Jak sprawdzić swoje długi w BIG – Biuro Informacji Gospodarczej
Biuro Informacji Gospodarczej przechowuje dane o zadłużeniach osób fizycznych oraz firm. W przypadku konsumentów, aby można było umieścić dług w BIG bez wyroku sądu, dług musi w momencie wpisu wynosić co najmniej 200 zł i być wymagalny od 30 dni. Raport BIG może zawierać dane z BIK jak również informacje z Systemu Bankowego prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Jeśli osoba fizyczna widnieje w tych bazach, w raporcie pojawią się informacje:
- Podsumowanie informacji gospodarczych – wszystkie informacje o spłaconych oraz niespłaconych zobowiązaniach;
- Informacje z danych w pozostałych bazach – BIK oraz ZBP;
- Negatywne informacje gospodarcze w bazie BIG InfoMonitor – dane identyfikacyjne wierzyciela oraz szczegóły przekazanych przez niego danych takich jak tytuł prawny, sygnatura tytułu wykonawczego, organ orzekający, data wydania tytułu, kwota zaległości, szczegóły przedawnienia;
- Pozytywne informacje gospodarcze w bazie BIG InfoMonitor – dane identyfikacyjne wierzyciela oraz szczegóły przekazanych przez niego danych takich jak kwota zobowiązania, kwota raty. Spłacona z opóźnieniem poniżej 10 lub 60 dni, termin zapłaty, data spełnienia;
- Informacje o zapytaniach w bazie BIG InfoMonitor;
- Informacje systemowe dotyczące zapytań
Sprawdzenie, czy długi nie trafiły na giełdę długów
Giełdy długów to miejsca, w których wierzyciele wystawiają niezapłacone zobowiązania na sprzedaż. Sprawdzanie, czy nasze długi nie trafiły na giełdę pomoże nam w identyfikacji nieznanego zobowiązania i prewencji.
Aby to zrobić, należy wejść na stronę giełdy długów, takich jak Krajowa Giełda Długów oraz przeszukać stronę po swoim nazwisku bądź numerze PESEL.
Warto kontrolować swoje postępowania w Krajowym Rejestrze Zadłużonych
Odwiedzanie Krajowego Rejestru zadłużonych pomoże nam dowiedzieć się, czy nie toczą się wobec nas postępowania restrukturyzacyjne czy też upadłościowe. Należy pamiętać, że wniosek upadłościowy poza dłużnikiem może również złożyć wierzyciel. Sprawdzanie KRZ pozwoli nam skorzystać z naszych praw, jeśli nasz wierzyciel złoży wniosek upadłościowy w stosunku do nas.
Jak sprawdzić zadłużenie innej osoby fizycznej?
Dla bezpieczeństwa transakcji między osobami fizycznymi, możemy dojść do wniosku, aby przed dokonaniem czynności sprawdzić sytuację finansową naszego kontrahenta. W przeciwieństwie do sprawdzenia własnego zadłużenia, sprawdzenie innej osoby może być bardziej skomplikowane i wymaga przestrzegania przepisów prawa. Można to zrobić po uzyskaniu o tej osoby zgody, aby działać w sposób przejrzysty i w granicach prawa.
Możemy również – tak jak w przypadku sprawdzenia swojego zadłużenia – skorzystać z tablicy obwieszczeń Krajowego Rejestru Zadłużonych. Znajdziemy tam informacje, czy są prowadzone wobec tych osób postępowania restrukturyzacyjne lub upadłościowe. Odpowiednie instytucje mogą również udostępnić nam informacje, których potrzebujemy, jeśli wykażemy odpowiedni interes prawny.
Najczęstszym przypadkiem, kiedy osoby potrzebują sprawdzić zadłużenie innej osoby prywatnej jest przypadek wynajęcia mieszkania bądź innej powierzchni. Za zgodą potencjalnych najemców możemy sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnych najemców za pośrednictwem biur informacji gospodarczej.
Jak to zrobić?
Przed podpisaniem umowy, czy to najmu mieszkania, czy też każdej innej umowy warto sprawdzić naszego kontrahenta pod kątem wiarygodności finansowej. Zrobimy to w kilku krokach:
- Sporządzenie dokumentu wyrażenia zgody na sprawdzenie zadłużenia i podpisanie go przez osobę zainteresowaną. Taki dokument powinien jasno określać na jakie cele został wystawiony oraz powinien zawierać katalog instytucji/biur gospodarczych, które udzielą informacji o sytuacji finansowej
- Złożenie wniosku do odpowiednich instytucji takich jak BIG lub BIK wraz z podpisanym dokumentem o wyrażeniu zgody
- Oczekiwanie na odpowiedź – instytucje przeanalizują złożony wniosek i jeśli nie będzie zawierał braków, udzielą informację o zadłużeniu oraz raporty kredytowe.
Podsumowanie
Zapomniane długi mogą stanowić realne zagrożenie dla naszej sytuacji finansowej. Mogą one wynikać z różnych powodów. Możemy zapomnieć o zapłacie raty jakiegoś zobowiązania bądź paść ofiarą oszustwa finansowego. Bez znaczenia dla powodu, warto regularnie sprawdzać bazy danych, które pokażą nam, czy nie mamy wymagalnego zadłużenia, o którym nie wiedzieliśmy, bądź nie byliśmy świadomi, że jeszcze istnieje. To pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci komorników bądź windykatorów pukających do naszych drzwi oraz pomoże nam uchronić nasz majątek.