Mali przedsiębiorcy w dużych kłopotach. Jest znacznie gorzej niż rok temu

Opublikowano: 11 kwietnia 2023

Tylko 5 proc. mikro i małych przedsiębiorstw twierdzi, że łatwo jest prowadzić biznes w Polsce. Natomiast aż 79 proc. uważa, że to obecnie trudne lub bardzo trudne. Takie wnioski płyną z ostatniego badania inFakt Indeks, ilustrującego nastroje właścicieli firm 🔍

Na trudną sytuację małych przedsiębiorstw ma wpływ wiele czynników m.in. kryzys energetyczny, inflacja oraz wojna w Ukrainie.

W ostatnim czasie zwiększyła się składka na ZUS przedsiębiorcy. Bez względu na to, czy firma zarobiła czy nie, musi odprowadzić co miesiąc ponad 1800 zł składek na ZUS i NFZ. W związku z tym wiele przedsiębiorstw boryka się z lawinowym wzrostem kosztów działalności.

W związku z tym, Rada MŚP próbuje przekonać polityków do wprowadzenia w Polsce dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców. Takie rozwiązanie obowiązuje w Niemczech i zdaniem przedstawicieli firm powinno być także wprowadzone w naszym kraju.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule serwisu Bankier.pl

Artykuł ukazał się w Bankier.pl, dnia 30 marca 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Mali przedsiębiorcy w dużych kłopotach. Jest znacznie gorzej niż rok temu