Mniej upadłości po zmianie prawa
Eksperci spodziewają się coraz większego zainteresowania postępowaniami restrukturyzacyjnymi. Prawo restrukturyzacyjne zadziałało – oceniają eksperci po roku od wprowadzenia go w życie.
– mówi Małgorzata Anisimowicz, doradca restrukturyzacyjny i prezes PMR Restrukturyzacje.
Ocenia ona, że taka liczba otwartych postępowań restrukturyzacyjnych w porównaniu z 58 postępowaniami naprawczymi w latach 2003-15 oznacza wręcz rewolucyjną zmianę. Jednocześnie widać różnice w wysokości odzyskiwanych wierzytelności. Do tej pory w postępowaniach upadłościowych rzadko udawało się zaspokoić wierzycieli w 60-70 proc. Obecnie przedsiębiorcy, którzy składają propozycje układowe, wskazują często na redukcję zobowiązań o 30-40 proc.
Prawo restrukturyzacyjne stworzyło firmom kilka sposobów wychodzenia z poważnego kryzysu, To cztery rodzaje postępowań: w przedmiocie zatwierdzenia układu, przyspieszone układowe, układowe oraz sanacyjne. Małgorzata Anisimowicz przypomina ponadto, że przepisy restrukturyzacyjne mają pierwszeństwo przed upadłościowymi. W przypadku dwóch konkurencyjnych wniosków złożonych w sądzie powinien on w pierwszej kolejności rozpoznać ten o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Menu
Zobacz również
- Grupa Volkswagen wciąż zmaga się z kryzysem w łańcuchach dostaw
- Co czwarty pracownik w fabryce silników elektrycznych w Tarnowie straci pracę
- Na skutek kryzysu mikrofirmy szukają finansowania z zewnątrz
- Pełne magazyny, puste portfele – tak wygląda obecna sytuacja polskich rolników
- Polacy zamykają i zawieszają firmy
- Kryzys w branży transportowej
- Kryzys po cichu uderza w zakłady mleczarskie
- Branża drzewna alarmuje, że na rynku polskiego drewna panuje kryzys
- Potężny kryzys na rynku mieszkaniowym
- Przez polską gastronomię przechodzi tsunami
dowiedz się więcej»