Na skutek kryzysu mikrofirmy szukają finansowania z zewnątrz

Opublikowano: 18 sierpnia 2023

👉W okresie spowolnienia gospodarczego, opóźnionych płatności od klientów, czy problemów z zatorami płatniczymi właściciele wielu firm muszą walczyć o utrzymanie płynności finansowej swoich biznesów. Z badania „Barometr wydatków firmowych” przeprowadzonego na zlecenie firmy NFG wynika, że w tej sytuacji co czwarta mikrofirma (26 proc.) skorzystała w ciągu ostatnich 12 miesięcy z dodatkowego finansowania.

👉Wysokie stopy procentowe sprawiły przy tym, że przedsiębiorcy korzystający z zewnętrznego finansowania najczęściej sięgali po pieniądze z prywatnych zasobów (43 proc.). Dopiero w dalszej kolejności decydowali się na kredyt bankowy (37 proc.), a 20 proc. poprosiło o pomoc rodzinę lub znajomych. Co 10. mikrofirma skorzystała z dotacji, a po 4 proc. wskazań stanowiły faktoring i leasing.

👉Środki pochodzące z zewnętrznego źródła finansowania najczęściej przeznaczano na zakup towaru (29 proc.) oraz spłatę zobowiązań (23 proc.), przy czym powody sięgania po finansowanie różnią się w zależności od branży, w jakiej działa dana firma, czy oceny kondycji finansowej przedsiębiorcy.

O szczegółach badania pisze @Rzeczpospolita:

Artykuł ukazał się w serwisie @rp.pl:dnia 17 sierpnia 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Kryzys daje się we znaki mikrofirmom. Szukają finansowania z zewnątrz