Pełne magazyny, puste portfele – tak wygląda obecna sytuacja polskich rolników

W tym roku polscy rolnicy zostali poszkodowani dwukrotnie – przez susze i podtopienia ☀🌧

Chociaż wiosną mówiono o zbiorach na poziomie bliskim nawet 35 mln ton zbóż to dziś wiadomo już, że będą niższe. Niestety, wcale nie znaczy to jednak, że wzrosną ceny i rolnicy dostaną za swoją pracę więcej pieniędzy.

📣„Ceny kształtuje sytuacja globalna i wiele innych czynników, na które rolnik nie ma wpływu. Dostępny dla niego sposób zarządzania ryzykiem to zmagazynowanie zboża i czekanie na cenę adekwatną do poniesionych nakładów. To jednak nie rozwiązuje problemu płynności – polski rolnik ma bowiem pełny magazyn i pusty portfel. Ratuje się kredytami, ale może to okazać się pułapką, jeśli w kolejnym roku straci plony w wyniku np. suszy czy gradobicia.

Dla sektora nie ma innej drogi jak łączenie sił, tworzenie grup producentów by zrównoważyć pozycję pośredników” – mówi Interii Biznes dr hab. Krzysztof Łyskawa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Artykuł ukazał się w serwisie @biznes.interia.pl:dnia 12 sierpnia 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» W części Polski żniwa przekroczyły półmetek. Już można ocenić, jakie będą