Internet wymusza zamknięcia oddziałów banków. Po prostu niektórych nikt już nie odwiedza. Tysiące pracowników żegnają się z pracą. Jak tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat większość placówek zniknie, zostaną tylko te w centrach handlowych.
Banki zamknęły w ciągu ubiegłego roku 371 własnych oddziałów; w ostatnich dwóch latach ubywało po średnio 32 oddziały miesięcznie – pokazują dane Komisji Nadzoru Finansowego. Po części rekompensowane jest to otwarciami placówek – przedstawicielstw. Najwyraźniej banki nie chcą ryzykować dalszego ich prowadzenia we własnym zakresie.
Jeśli trend z ostatnich dwóch lat się utrzyma, to za 16 lat nie będzie ani jednego oddziału. Może poza placówkami w centrach handlowych, które bardziej będą pełnić rolę reklamy niż prawdziwego biznesu.
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, uważa, że w Polsce w perspektywie 15-20 lat znikną wszystkie „okienka bankowe” na rzecz obsługi online.
PKO BP zamknął w ubiegłym roku 40 placówek i na koniec grudnia miał ich 1113. Tym samym co dziewiąta zamykana w Polsce placówka bankowa miała na sobie banery największego banku w Polsce.
53 placówki zamknął Santander Bank Polska (licząc przejęte placówki Deutsche Bank Polska), 44 – Alior Bank (integracja z przejętą siecią BPH), a 26 – Bank Pekao. Co ciekawe, urosła o 25 placówek sieć mBanku, ale dotyczyło to tylko tzw. placówek lekkich (prostsze produkty i ograniczona obsługa kasowa) i mKiosków.