Restrukturyzacja firm – wkrótce zmiana przepisów

Nowa dyrektywa unijna dotycząca prawa restrukturyzacyjnego została zaakceptowana przez Parlament Europejski i już w czerwcu ma zostać przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać we wszystkich krajach Unii. Nowa dyrektywa w sprawie ram prawnych restrukturyzacji zapobiegawczej ma zharmonizować we wszystkich państwach UE przepisy dotyczące uzdrawiania firm.

– Dyrektywa zostanie przyjęta przez radę Unii Europejskiej 6 czerwca i opublikowana w Dzienniku Oficjalnym Unii Europejskiej przed końcem czerwca – powiedziała nam Maria Tomasik, rzeczniczka prasowa Rady ds. gospodarczo-finansowych.
– Co roku 1,7 mln osób traci pracę z powodu upadłości firm, w których są zatrudnieni. Dlatego UE musi dysponować solidnymi przepisami o upadłości, aby zmniejszać liczbę takich zdarzeń i dać drugą szansę przedsiębiorcom mającym dobrą opinię. Cieszę się, że tak szybko osiągnęliśmy porozumienie z Parlamentem i że nowe przepisy zostaną przyjęte przed wyborami europejskimi – powiedział Josef Moser, austriacki minister sprawiedliwości.

Państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie nowych przepisów do swojego prawodawstwa krajowego, jednak mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej o dodatkowy rok na ich wprowadzenie.

Zdaniem doradców od restrukturyzacji firm Polska nie ma się czego wstydzić i nasze przepisy należą do jednych z najnowocześniejszych w Europie.

Polskie przepisy wyprzedziły dyrektywę

Wśród rozwiązań, które eksperci od przekształcania firm uważają za korzystne dla przedsiębiorstw, można wymienić preferowanie restrukturyzacji przed jego upadłością.

– W tym wypadku możemy się pochwalić, bo nasze prawo chroni przedsiębiorców przed upadłością, wręcz wstrzymuje możliwość rozpoznania wniosku upadłościowego, w razie gdy wpłynie jednocześnie ten o restrukturyzację – powiedziała Małgorzata Anisimowicz, prezes PRM Restrukturyzacje SA.

Egzekucja to nie rozwiązanie

Podobnie sytuacja przedstawia się z egzekucjami komorniczymi wobec firmy w trakcie restrukturyzacji. W niektórych krajach Unii nie ma możliwości ich wstrzymania, bo celem jest ochrona praw wierzycieli. Czy faktycznie to chroni pożyczkodawców? Nie zgadzają się z tym eksperci.

– Według naszego prawa dla osiągnięcia celu, jakim jest możliwość restrukturyzacji firmy, egzekucje są zawieszane. Przepisy powinny chronić przedsiębiorców, co jest równoznaczne z ochroną wierzycieli. Przywrócenie firmie możliwości działania na rynku wpłynie na możliwość spłaty wierzycieli – uważa Anisimowicz.

Zdaniem doradcy restrukturyzacyjnego wieloletnia praktyka pokazuje, że stopień zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym jest niski.

– Tylko wypracowanie propozycji układowych pozwoli na ochronę zarówno słusznych praw wierzycieli, jak i bytu przedsiębiorcy, jego pracowników, kontrahentów i skarbu państwa – uważa prezes PMR Restrukturyzacje.
Materiał ukazał się w serwisie hurtidetal.pl:

dnia 27 maja 2019:
» Już niedługo zmiana przepisów o restrukturyzacji firm