Nowa dyrektywa unijna dotycząca prawa restrukturyzacyjnego została zaakceptowana przez Parlament Europejski i już w czerwcu ma zostać przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać we wszystkich krajach Unii. Nowa dyrektywa w sprawie ram prawnych restrukturyzacji zapobiegawczej ma zharmonizować we wszystkich państwach UE przepisy dotyczące uzdrawiania firm.
Państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie nowych przepisów do swojego prawodawstwa krajowego, jednak mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej o dodatkowy rok na ich wprowadzenie.
Zdaniem doradców od restrukturyzacji firm Polska nie ma się czego wstydzić i nasze przepisy należą do jednych z najnowocześniejszych w Europie.
Polskie przepisy wyprzedziły dyrektywę
Wśród rozwiązań, które eksperci od przekształcania firm uważają za korzystne dla przedsiębiorstw, można wymienić preferowanie restrukturyzacji przed jego upadłością.
Egzekucja to nie rozwiązanie
Podobnie sytuacja przedstawia się z egzekucjami komorniczymi wobec firmy w trakcie restrukturyzacji. W niektórych krajach Unii nie ma możliwości ich wstrzymania, bo celem jest ochrona praw wierzycieli. Czy faktycznie to chroni pożyczkodawców? Nie zgadzają się z tym eksperci.
Zdaniem doradcy restrukturyzacyjnego wieloletnia praktyka pokazuje, że stopień zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym jest niski.
Zadzwoń:
+48 22-30-05-105
+48 22-30-05-106 (fax)
Napisz:
kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl
Odwiedź nas:
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
Godziny przyjęć interesantów:
Pon-Pią: 9:00 - 13:00
Środa: 13:00 - 16:00
Znajdź nas na Facebooku
Znajdź nas na Instagramie
PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024