Restrukturyzacja ratunkiem dla firm z Dolnego Śląska

Temat restrukturyzacji zazwyczaj pojawia się w mediach dopiero wtedy, gdy problemy finansowe dotykają wielkich przedsiębiorstw. Narzędzia naprawcze nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla gigantów. Na równych prawach mogą z nich korzystać nawet najmniejsze firmy, wśród których skuteczność restrukturyzacji jest bardzo wysoka. Eksperci firmy PMR Restrukturyzacje i Kancelarii FKK wskazują na najczęstsze mity na temat restrukturyzacji i podpowiadają jak firmy z Dolnego Śląska i całej Polski mogą szybko i skutecznie naprawić swój biznes.

Utrzymanie obostrzeń sanitarnych i przedłużające się zamknięcie sektora usług bardzo mocno uderzyło w wiele sektorów gospodarki. W regionie Dolnego Śląska oraz Wrocławia szczególnie ucierpiały branże powiązane z turystyką, czyli hotelarstwo, gastronomia, kluby muzyczne czy puby. W równie trudnej sytuacji znalazła się szeroko rozumiana branża eventowa – firmy organizujące koncerty, nagłośnieniowe, a także sale weselne lub firmy cateringowe.

Zdaniem ekspertów PMR Restrukturyzacje i Kancelarii FKK, aby zatrzymać lawinę upadłości konieczne jest rozpowszechnienie wśród przedsiębiorców wiedzy na temat dostępnych narzędzi naprawczych. Każdy dzień zwłoki przybliża bowiem zadłużone firmy do upadłości, a przed tym uchronić je może jedynie szybko podjęta restrukturyzacja.

Realna ucieczka od upadłości
– Postępowanie restrukturyzacyjne to realna ochrona dla przedsiębiorców przed upadłością. Jako doradca restrukturyzacyjny pełniłam również funkcję syndyka i doskonale wiem, że dla osób prowadzących biznes nie ma nic gorszego niż bezradne patrzenie na sprzedaż dorobku całego życia i upadek firmy. Reakcja podjęta w porę pozwoli jednak temu zapobiec – podkreśla Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje. Dodaje przy tym, że dziś w Polsce mamy do czynienia z niespotykaną skalą upadłości wśród małych i średnich przedsiębiorstw. – Obecnie w każdym Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest kilka lub nawet kilkanaście nowych wpisów o ogłoszeniu upadłości. Skala poraża, jednak wiele z tych historii mogło zakończyć się inaczej, gdyby firmy w porę zdecydowały się na proces naprawczy – mówi Małgorzata Anisimowicz.

Małgorzata Anisimowicz – kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje udzieliła wywiadu dla serwisu wroclaw.naszemiasto.pl w tematyce poświęconej upadłości przedsiębiorstw.

Artykuł ukazał się w serwisie wroclaw.naszemiasto.pl, dnia 26 kwietnia 2021 r.