Restrukturyzacja – sprawdziły się obawy ekspertów

W sądach upadłościowych przeciągają się sprawy firm i konsumentów. A proponowano, aby te ostatnie trafiały do innych jednostek wymiaru sprawiedliwości.

Niedługo miną dwa lata od momentu wejścia w życie prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowanego prawa upadłościowego. Już w kwietniu eksperci prawa restrukturyzacyjnego sygnalizowali, że nowe przepisy nie działają tak, jak tego oczekiwano. Teraz widać, że wady są poważne i — co gorsza — wciąż nie ma realnych perspektyw na ich usunięcie.

Jednym z największych problemów jest fakt, że bankructwami konsumentów zajmują się sądy upadłościowe, co mocno ogranicza ich efektywność.

Kolejnym problemem jest to, że wciąż nie ma Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, obsługującego sąd i kontakt ze wszystkimi stronami postępowania restrukturyzacyjnego.Co gorsza, nie widać też żadnych perspektyw na jego utworzenie.

Dużym ograniczeniem okazała się także kwestia finansowania podmiotów w restrukturyzacji. — Bardzo trudno jest pozyskać pieniądze na postępowania restrukturyzacyjne. Brak funduszy na bieżącą działalność to standardowa przyczyna umorzenia postępowania sanacyjnego.

A bez pieniędzy trudno o powodzenie sanacji.

— Wyobraźmy sobie, że mamy światowej klasy konia wyścigowego i chcemy, żeby wygrał dla nas ważną gonitwę, dzięki której odzyskamy swoje wierzytelności. Wiemy, że koń ma potencjał i jeżeli on wygra, to my także zwyciężymy. Niestety, nie inwestując pieniędzy ani nawet nie wystawiając go w wyścigach, przekreślamy jakiekolwiek szanse na sukces. Dodatkowe finansowanie przedsiębiorstwa w kryzysie obarczone jest znacznym ryzykiem, ale właśnie dlatego pożyczki i kredyty udzielane w toku postępowania restrukturyzacyjnego są uprzywilejowane przez zapisy prawa
— tłumaczy Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje.

Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie liczył na szybki, spektakularny sukces ustawy restrukturyzacyjnej. Zmiany są daleko idące i cały rynek potrzebuje czasu, żeby się z nimi oswoić.

— Mamy do czynienia z nowymi narzędziami, których wielu uczestników postępowań restrukturyzacyjnych jeszcze nie zna. Te przepisy dopiero zaczynają żyć
— mówi Małgorzata Anisimimowicz.

— Zabrakło też jednak odpowiedniej edukacji już na etapie tworzenia prawa.

Materiał ukazał się w serwisie pb.pl:

dnia 10 grudnia 2017:
» Restrukturyzacja do pilnej poprawki