Śląskie gminy znów kupują prąd

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ponownie ogłosiła przetarg na dostawy prądu. W pierwszym oferty okazały się za drogie.

Na początku października na Śląsku unieważniono przetarg na dostawy prądu dla grupy zakupowej zrzeszającej ponad 307 podmiotów (gmin, podległych im instytucji oraz spółek). Oferty dostawców przekroczyły budżet. Samorządy zdecydowały się na drugie podejście.

– Metropolia ogłosiła nowy przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej. Ze względu na znaczący wzrost cen prądu nowa grupa zakupowa zdecydowała o skróceniu okresu trwania umów do jednego roku

– poinformowali przedstawiciele GZM.

W pierwszym podejściu metropolia chciała podpisać kontrakt z dostawcą na dwa lata. W drugim przetargu łączny szacunkowy wolumen dostaw wynosi ponad 468 tys. MWh, w pierwszym przekraczał 967 tys. MWh. Prąd będzie wykorzystywany na potrzeby miejskich przedsiębiorstw energetycznych, do oświetlenia ulic, a takze budynków użytecznosci publicznej.

– Ceny prądu rosną stale, ale w lipcu tego roku na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły o 60 proc. w stosunku do roku poprzedniego i mimo interwencji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozostały na tym poziomie. Jeszcze pół roku temu megawatogodzina kosztowała 170 zł, w czerwcu już 233 zł, a teraz 280 zł

– zwracają uwagę eksperci PMR Restrukturyzacje.

Szacują, że ceny energii elektrycznej w hurcie na początku przyszłego roku wzrosną aż o 70 proc.

Materiał ukazał się w gazecie Puls Biznesu:

dnia 22 października 2018:
» Śląskie gminy znów kupują prąd