Upadłości w mleczarstwie
Branża mleczarska jest wyjątkowa – upadłości zdarzają się raz na kilka lat. Warto prześledzić jak to wygląda na tle całego sektora spożywczego. Jak podaje Coface w raporcie za 2018 r. dotyczącym upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce, coraz więcej firm zagrożonych upadłością podejmuje próbę wyjścia na prostą. Jak czytamy w raporcie, mimo że rośnie ogólna liczba upadłości i restrukturyzacji – wzrost o 10 proc. w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego, to znacząco wzrasta też liczba restrukturyzacji w stosunku do lat poprzednich.
Od czasu wprowadzenia nowego prawa restrukturyzacyjnego w 2016 r. liczba upadłości firm znajduje się cały czas poniżej poziomu sprzed wprowadzenia zmian w prawie – w 2014 r. było to 701, w 2015 r. – 650, a w 2018 – 558.
– komentuje wyniki Coface Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA.
Zwraca uwagę, że rynek restrukturyzacji to nisza wymagająca specyficznej wiedzy, a w szczególności określonych kompetencji, które dostępne są jedynie w zespołach. Część kancelarii prawnych poszerza swój zakres działania o restrukturyzacje firm, ale wiedza prawnicza to wg. specjalistów za mało. Aby skutecznie przeprowadzić naprawę firmy, potrzebni są negocjatorzy, finansiści, księgowi, prawnicy oraz osoby doświadczone w zarządzaniu firmami.
Na rynku wciąż brakuje wyspecjalizowanych kancelarii, które zarządzałyby całym tym procesem od początku do końca. Bankrutujące firmy zwykle trafiają do prawników, którzy proponują wykorzystanie ochrony, jaką umożliwia nowa ustawa. Przedłużają tym samym proces upadłości firmy, ale nie są w stanie skutecznie jej naprawić, czyli przeprowadzić odpowiednich audytów, negocjacji z wierzycielami, zdobyć finansowania potrzebnego do utrzymania płynności firmy oraz zarządzać zmianami, które trzeba wprowadzić, aby uzdrowić sytuację. Jak zgodnie potwierdzają specjaliści od ratowania firm: najważniejszy jest moment, w którym przedsiębiorca przychodzi po pomoc.
– mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje i doświadczony doradca restrukturyzacyjny.

dnia 19 lutego 2019:
» Mleczna środa: Upadłości w mleczarstwie (analiza)
Menu
Zobacz również
- Grupa Volkswagen wciąż zmaga się z kryzysem w łańcuchach dostaw
- Co czwarty pracownik w fabryce silników elektrycznych w Tarnowie straci pracę
- Na skutek kryzysu mikrofirmy szukają finansowania z zewnątrz
- Pełne magazyny, puste portfele – tak wygląda obecna sytuacja polskich rolników
- Polacy zamykają i zawieszają firmy
- Kryzys w branży transportowej
- Kryzys po cichu uderza w zakłady mleczarskie
- Branża drzewna alarmuje, że na rynku polskiego drewna panuje kryzys
- Potężny kryzys na rynku mieszkaniowym
- Przez polską gastronomię przechodzi tsunami
dowiedz się więcej»