USA: rekordowa fala bankructw spółek naftowych

Specjaliści polskiej firmy PMR Restrukturyzacje S.A przeanalizowali sytuację w amerykańskiej branży naftowej. Szacują, że rekord bankructw zostanie wkrótce osiągnięty i przekroczony i to mimo rosnącej ceny ropy naftowej na świecie. Dotychczasowy rekord to 68 upadłości w 2002/2003 roku w sektorze telekomunikacyjnym.

– Aby zrozumieć, dlaczego spółki amerykańskie składają wnioski o bankructwo trzeba wiedzieć, co ono dla nich oznacza. Ogłoszenie bankructwa w Polsce powszechnie kojarzy się z końcem firmy, wyprzedażą mienia i jedynie częściowym zaspokojeniem roszczeń wierzycieli. W Ameryce bankructwo postrzegane jest inaczej – to pewien stan firmy, który daje jej ochronę prawną i umożliwia wdrożenie skutecznej restrukturyzacji. W wielu przypadkach to bardzo dobra wiadomość dla spółki, która dostaje wsparcie od swoich wierzycieli, inwestorów, ale także czasami fiskusa w postaci ulg, umorzeń kredytów, a nawet dodatkowy kapitał– tłumaczy Maciej Roch Pietrzak, prezes PMR Restrukturyzacje S.A.

Jak wynika z informacji agencji informacyjnej Reuters, firmy prawniczej Haynes & Boone oraz portalu bankruptcydata.com już 60 firm sektora ropy naftowej w Stanach złożyło wniosek o bankructwo w związku z olbrzymimi spadkami cen ropy na rynkach światowych.

Materiał ukazał się w serwisie:

dnia 11 czerwca 2016:
» USA: rekordowa fala bankructw spółek naftowych