Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem dłużnika czyli paragraf na nieuczciwych dłużników i zabezpieczenie przed agresywnymi wierzycielami

Agresywne działania windykacyjne w wielu przypadkach prowadzą do utraty płynności finansowej zadłużonego przedsiębiorstwa, uniemożliwiając efektywne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Jednocześnie wierzyciele dysponują niewielką ilością narzędzi motywujących dłużników do spłaty należności. Problem dotyczy więc zarówno wierzycieli, znużonych czekaniem na dobrą wolę dłużnika, ale też samych dłużników, którzy obawiają się radykalnych procedur windykacyjnych ze strony agresywnych wierzycieli. Rozwiązaniem są postępowania egzekucyjne przez zarząd przymusowy, które w polskim prawie są obecne od 2005 roku.

W trakcie czynności np. komorniczych, dłużnik może nadal skutecznie dysponować swoim majątkiem, co istotnie utrudnia lub uniemożliwia zaspokojenie wierzyciela. Dlatego postępowanie egzekucyjne przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem dłużnika jest skuteczną metodą powstrzymania dłużnika przed „ucieczką z majątkiem”, którą może zastosować wierzyciel. Postępowanie opisano w artykule 1064 ind 1 i następnych k.p.c. W odróżnieniu od postępowania upadłościowego – zarząd przymusowy jest stosunkowo mało sformalizowany. Daje bardzo duże szanse na odzyskanie od dłużnika całości zobowiązania nominalnego oraz odsetek. Co więcej, odpowiednio wcześnie wszczęty i dobrze prowadzony nie powoduje upadku przedsiębiorstwa dłużnika, chroniąc go przed agresywnymi działaniami wierzycieli.

Postępowanie egzekucyjne przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem dłużnika ma dwa tryby. Pierwszym jest postępowanie egzekucyjne z dochodów przedsiębiorstwa. Polega ono na przejęciu przez zarządcę przymusowego, działającego na rzecz wierzyciela, władzy nad przedsiębiorstwem dłużnika, w celu zaspokojenia wierzyciela z dochodów przedsiębiorstwa. W tym trybie zarządcą przymusowym może być wyłącznie osoba z licencją syndyka. Zarządca może między innymi – sprzedać część majątku w celu uzyskania dochodu i zaspokojenia wierzyciela.

Istotnym jest, że po wszczęciu egzekucji z dochodów przedsiębiorstwa, wszelkie inne egzekucje są umarzane z mocy prawa, a inni wierzyciele przyłączają się do tegoż postępowania. Pozwala to zakumulować środki finansowe, rewitalizować płynność i reaktywować działalność operacyjną, generującą dochody pozwalające na spłatę wierzycieli bez degradacji wartości przedsiębiorstwa.

Drugim rozwiązaniem jest postępowanie egzekucyjne przez sprzedaż przedsiębiorstwa dłużnika.
W tym trybie zarządca, na podstawie wniosku egzekucyjnego, przeprowadza sprzedaż przedsiębiorstwa dłużnika w całości. Sprzedaż w tym trybie dotyczy całego, działającego przedsiębiorstwa – funkcjonującej całości ze wszystkimi zasobami, a nie sprzedaży poszczególnych składników majątkowych. Ten tryb postępowania jest szybszy i tańszy niż sprzedaż przedsiębiorstwa w postępowaniu upadłościowym i w związku z tym prowadzi do szybszego zaspokojenia wierzycieli.

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish