Biznes uważa, że wysoka inflacja się utrzyma

Przedsiębiorcy bardziej obawiają się zmian prawnych niż perspektyw rozwoju dla swoich firm. Być może dlatego ostrożniej niż ekonomiści przewidują spadek inflacji.

Aż 64 proc. przedsiębiorców ma obawy związane ze zmianami prawnymi i działaniami administracji – to wniosek z badania „Indeks Biznesu” przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indicator dla Konfederacji Lewiatan. W przypadku 65 proc. badanych, niepokój przenosi się również na przewidywania dotyczące rozwoju firmy.

Z raportu wynika także, że 65 proc. menedżerów oceniło, iż w ciągu ostatniego pół roku pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. Natomiast 57 proc. pesymistycznie prognozuje przyszłość.

Przedsiębiorców w dużej mierze niepokoi inflacja. Tylko nieliczni (2 proc.) spodziewają się inflacji poniżej 10 proc. pod koniec roku. Większość menedżerów spodziewa się na koniec roku 10–13-proc. inflacji, zaś 38 proc. – wyższej. Im większa firma, tym przewidywania bardziej pesymistyczne.

Publikacja w serwisie oraz na łamach papierowego wydania dziennika Rzeczpospolita z komentarzem eksperckim Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Artykuł ukazał się w artykule @Rzeczpospolita:dnia 09 maja 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Biznes uważa, że wysoka inflacja się utrzyma