Branża drzewna alarmuje, że na rynku polskiego drewna panuje kryzys

Opublikowano: 02 sierpnia 2023

👉Z powodu horrendalnie wysokich cen sprzedaży drewna firmy skracają czas działania produkcji, a w niektórych przypadkach zamykają się

👉Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD) oraz siedem innych podmiotów apelują do premiera w związku z kryzysem. Według autorów listu wiele mniejszych firm zupełnie nie ma zamówień, co stawia ich na skraju bankructwa. 

👉Jedna z firm z gminy Olecko zgłosiła w związku z tym upadłość, a pracę straciło 260 osób. Przedstawiciele branży mówią, że wiele firm zredukowało tydzień pracy do czterech dni lub zmniejszyło system zmian do jednej. 

👉Branża zwraca uwagę, że obecne marże i ceny drewna będą skutkować masowymi zwolnieniami, co rodzi spory problem społeczny. Spadła też produkcja rodzimych wyrobów. W ciągu 6 mies. produkcja papieru i tektury spadła o 12 proc., płyt drewnopochodnych i mebli o 30 proc., palet o 25 proc., podłóg, okien i drzwi o 35 proc., tarcicy o 29-43 proc., mebli ogrodowych o 45 proc.

O szczegółach można przeczytać w artykule Interia.pl ⬇⬇⬇

Artykuł ukazał się w serwisie @zielona.interia.pl:dnia 1 sierpnia 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Przemysł drzewny w Polsce tonie. „Mamy najdroższe drewno w Europie”