Firmy mogą uciekać w szarą strefę. „To astronomiczny wzrost płacy minimalnej”

Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł. Na skutek zmian minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2024 r. wyniesie 27,70 zł, a od 1 lipca – 28,10 zł.

„To astronomiczny wzrost płacy minimalnej. Spodziewaliśmy się, że będzie to przekroczenie psychologicznej bariery 4 tysięcy złotych brutto. 4242, a potem 4300 złotych to jednak wzrost kosmiczny. Rządzący bez konsultacji z przedsiębiorcami dysponują ich środkami, windując do astronomicznych rozmiarów presję płacową w sektorze MŚP. Nie można oderwać płacy minimalnej od sytuacji w gospodarce”- mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że wzrost płacy minimalnej spowoduje szereg komplikacji. Najpoważniejszą może być drastyczne spłaszczenie płac w firmach – najniższą krajową może zarabiać już nawet ponad 30 proc. wszystkich pracowników. Oznacza to, że kompetencje pracowników nie będą odpowiednio doceniane, bo przedsiębiorców nie będzie stać na stopniowanie poziomu wynagrodzeń. Sfrustrowani pracownicy będą więc opuszczać firmy, a to będzie blokować rozwój

Więcej na ten temat pisze portal @PulsHR

Artykuł ukazał się w artykule @PulsHR:dnia 15 czerwca 2023 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Firmy mogą uciekać w szarą strefę. „To astronomiczny wzrost płacy minimalnej”