Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z procedurą sądową, stąd też warunki jakie należy spełnić są szczegółowo opisane w przepisach prawa, a dokładniej w części trzeciej, tytule V Prawa upadłościowego. Akt ten reguluje wobec kogo i w jakich okolicznościach może zostać ogłoszona upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a także jakie konkretne informacje należy zawrzeć we wniosku o ogłoszenie upadłości, aby mógł być on procedowany.
To ważne by wniosek o ogłoszenie upadłości był kompletny, wówczas można liczyć na szybsze rozpoznanie sprawy, a jednocześnie uniknie się zwrotu wniosku. Ponadto, kompleksowo przygotowany wniosek ułatwi i przyspieszy pracę syndykowi na etapie właściwego postępowania upadłościowego.
Istotnym jest także to w jaki sposób wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony. W 2021 r. roku wprowadzony został bowiem Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) – system teleinformatyczny do obsługi postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Wszelkie pisma procesowe dotyczące postępowań upadłościowych, w tym postanowienia sądów o ogłoszeniu upadłości są obecnie wydawane w tym systemie. Także cały obrót korespondencji (z nielicznymi wyjątkami) odbywa się z wykorzystaniem tego systemu.
Aby móc korzystać z Krajowego Rejestru Zadłużonych należy mieć założone konto użytkownika. Co ważne zadłużona osoba, która chce skorzystać z dobrodziejstwa ustawy i wnieść o ogłoszenie upadłości może dokonać tego nie tylko z wykorzystaniem wspomnianego systemy, lecz także w tradycyjny sposób – tj. poprzez złożenie wniosku w biurze podawczym sądu lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Niemniej jednak założenie konta w KRZ będzie konieczne, jeśli sąd wyda już postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
Nasi doświadczeni doradcy pomogą Tobie na każdym etapie i przygotują za Ciebie wniosek o ogłoszenie upadłość zgodnie z obowiązującymi przepisami i w oparciu o wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu unikniesz zwrotu wniosku.