Kryptowaluty – zalecana ostrożność

Jak informował na początku lipca PMR Restrukturyzacje SA, bitcoin bie ostatnio rekordy popularności. Jednak po piętach depcze mu inna wirtualna waluta – ether.

„Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inwestycje w nowe waluty” – ocenia PMR Restrukturyzacje.

Cena jednego bitcoina wynosi obecnie ok. 2565 dolarów, ale spadła. Jeden ether jest ok. 10 razy tańszy, ale jego kurs szybko rośnie. Analitycy zauważają też, że świat wirtualnych walut jest bardzo niestabilny, więc goniący może wkrótce przegonić króliczka.

„Pieniądze” te charakteryzują się dużymi dziennymi wahaniami, zatem mogą na nich zarobić ci, którzy na bieżąco śledzą kurs i mają na to czas. Z drugiej strony inwestowanie w taką niby-walutę wiąże się z ogromnym ryzykiem.

– Bardzo wiele firm na całym świecie co roku wpada w pułapkę inwestowania swoich wolnych środków, a co gorsza, również zasobów operacyjnych czy pieniędzy udziałowców w niestabilne waluty, kruszce oraz inne surowce – mówi Małgorzata Anisimowicz, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii PMR Restrukturyzacje SA. – Często są to także firmy rodzinne, istniejące na rynku od pokoleń, których działania są zupełnie niezwiązane z giełdą walut, surowców czy papierów wartościowych, a których brak doświadczenia i świadomości ryzyka doprowadza na skraj bankructwa.

Twórcy tych kryptowalut twierdzą, że inwestowanie w nie jest bezpieczne. M.in. dlatego, że operacje wykonują nie ludzie, lecz programy. Są też one zdecentralizowane. Bezpieczeństwo mają wzmacniać zastosowane technologie kryptograficzne. Bitcoinowi złą sławę przynoszą jednak działania spekulacyjne z jego użyciem.

„Nic dziwnego, że waluty te przyciągają wielu inwestorów, w tym także przedsiębiorców. Niektórzy z nich zarabiają na wysokiej zmienności waluty, inni stawiają na długoterminowe zytski, licząc na to, że kurs obu walut będzie stale rósł” – ocenia PMR Restrukturyzacje SA.

Choć na razie w Polsce jest ich niewiele (kilkadziesiąt), to jednak wzrasta liczba sklepów i punktów, w których można zapłacić wirtualnym pieniądzem. Według PMR Restrukturyzacje SA bitcoinami można już dokonać transakcji np. w szpitalu Medicover, doładować kartę lub konto paru operatorów telefonii komórkowej. Także w Szczecinie jest kilka punktów, które akceptują wirtualny pieniądz.

„Znacznie lepiej jest z płatnościami online. Kryptowalutą można zapłacić niemal za wszystko za pomocą operatorów płatniczych takich jak np. InPay. Zaletą płacenia w tej walucie jest szybkość transakcji, niski koszt i brak konieczności udostępniania swoich danych osobowych” – tłumaczy PMR Restrukturyzacje.

Jednak komputerową walutą zaniepokoiły się ostatnio dwie polskie instytucje – NBP i KNF, które wydały specjalny komunikat. Ostrzegają w nim potencjalnych użytkowników przed ryzykami związanymi z „walutami” wirtualnymi takimi jak m.in. bitcoin, litecoin, ether.

Materiał ukazał się w gazecie Kurier Szczecinski:

dnia 13 lipca 2017:
» Ostrożnie z kryptowalutą