Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Analiza PMR Restrukturyzacje – Firmy nie muszą bać się nieuczciwych wniosków o upadłość

Nowe prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne, funkcjonujące od 1 stycznia 2016 r. dało realną możliwość obrony przed składaniem wniosków o upadłość przez nieuczciwą konkurencję lub jako szantaż. To istotna zmiana, która pozwala uczciwym firmom na skuteczniejszą obronę przed informacyjnymi skutkami takiego wniosku oraz utratą dobrego wizerunku.

Wejście w życie nowego Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego z początkiem tego roku reguluje nie tylko kwestie faktycznych bankructw i restrukturyzacji firm, ale także wniosków o upadłość, które bezpodstawnie składane są przez nieuczciwych wierzycieli, aby zaszkodzić firmie.
Typowym przykładem może być sytuacja w której dostawca usługi nie wywiązuje się należycie ze swojej umowy, ale żąda od zleceniodawcy zapłaty za usługę. Firmy wchodzą w spór, który rozwiązywany jest albo poprzez rozmowy polubowne, albo proces sądowy. Zdarza się jednak, że zniecierpliwiony dostawca usług, aby wymusić na swoim zleceniodawcy zapłatę należności i zakończenie sporu składa do sądu wniosek o upadłość firmy informując przy tym klientów, czasami poprzez media, czasami nawet przez bezpośredni kontakt z klientami i kontrahentami firmy, że firma jest bankrutem.

Takie działanie często skutkuje poważnym uszczerbkiem na wizerunku firmy. W mediach pojawiają się informacje o złożeniu wniosku o upadłość i dla wielu kontrahentów, nie znających tego typu praktyk oraz szczegółów procesu upadłościowego, liczą się tylko dwa słowa – nazwa firmy oraz bankructwo.

– Takie zachowania niestety nie należą do rzadkości – potwierdza Małgorzata Anisimowicz, wiceprezes PMR Restrukturyzacje S.A. oraz doświadczony doradca restrukturyzacyjny. – Zwykle gdy po tego typu groźbę sięga się na poziomie rozmowy jest ona próbą szantażu, gdy jednak firmy są już w sporze sądowym od długiego czasu, czasami chodzi już tylko o skrzywdzenie drugiej strony.

– tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish