Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Co dalej z Branżą Transportową? Czy Rok 2024 to zakończenie kryzysu w branży?.

Rok 2023 to dla branży transportowej był rok kryzysu. Ochłodzenie gospodarcze sprawiło, że firmy przynosiły straty ❗a część firm musiała skorzystać z postepowania restrukturyzacyjnego, aby utrzymać się na powierzchni

Rok 2024 pokazuje wiele zmian zarówno prawnych jak i finansowych dla branży transportowej. Jak poradzą sobie. Z tymi zmianami małe firmy, których w branży działa bardzo dużo

Rok 2023 okazał się dla wielu firm transportowych rokiem trudnym, rokiem „pod kreską”, a dla wielu nawet bankructwem. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w pierwszej połowie 2023 r. upadłość ogłosiło 208 firm, w tym siedem z branży transportu drogowego towarów – tyle samo co w całym 2022 r.

Statystyki pokazują, iż skala upadłości i restrukturyzacji w 2023 roku była olbrzymia.

Czy rok 2024 to już koniec tego trendu? Według Nas niestety nie. Branża transportowa nadal jest w potrzasku i oczekuje pomocy. Postępowania restrukturyzacyjne są odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców, ale nie zawsze i nie dla każdego.

Aby uzyskać oczekiwany efekt należy   odpowiednio przygotować się do restrukturyzacji. Opracowanie architektury działań to dla Nas początek drogi- drogi po sukces.

Kłopoty w branży transportowej wynikają z różnych czynników:

 1. Wzrost kosztów paliwa: Fluktuacje cen paliwa znacząco wpływają na koszty operacyjne firm transportowych.
 2. Zanieczyszczenie środowiska: Rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska prowadzą do konieczności inwestycji w bardziej ekologiczne technologie, co generuje dodatkowe koszty.
 3. Infrastruktura: Stan infrastruktury, w tym dróg i mostów, wpływa na efektywność i koszty operacyjne transportu
 4. Zmiany technologiczne: Wprowadzanie nowych technologii, takich jak pojazdy autonomiczne czy elektryczne, wymaga znacznych inwestycji i dostosowań.
 5. Regulacje: Ścisłe regulacje dotyczące bezpieczeństwa, czasu pracy kierowców czy norm emisji mogą narzucają dodatkowe obciążenia branży.
 6. Konkurencja: Wysoka konkurencja w branży transportowej prowadzi do obniżania cen usług, co utrudnia utrzymanie zyskowności.
 7. Kwestie bezpieczeństwa: Wypadki drogowe i problemy związane z bezpieczeństwem pojazdów generują koszty ubezpieczeń.
 8. Cykle gospodarcze: Zmiany w gospodarce, takie jak recesje, wpływają na popyt na usługi transportowe.

Różnorodność tych czynników sprawia, że branża transportowa jest w trudnej sytuacji i musi elastycznie reagować na zmieniające się warunki, co stanowi wyzwanie dla wielu firm.

Część firm transportowych, w związku z niską rentownością, utratą płynności, problemami finansowymi nie dała sobie rady. Chcąc uchronić się przed upadłością wiele firm skorzystało z uproszczonej restrukturyzacji, czyli z postępowania o zatwierdzenie układu. Dzięki temu udało się wypracować satysfakcjonujące dla stron propozycje układowe.

Uproszczona restrukturyzacja, czyli proces polegający na dokonywaniu zmian w organizacji firmy w celu poprawy jej kondycji finansowej, jest pomocna dla firm transportowych szczególnie w sytuacji, kiedy oczekujemy:

 1. Ochrony przed wierzycielami: Uproszczona restrukturyzacja pozwala na ochronę przed agresywnymi wierzycielami, umożliwiając firmie transportowej negocjacje w celu wypracowania propozycji układowych celem zawarcia układu. Proces ten dąży do uporządkowania  zadłużenia firmy i jej powrót do normalnego konkurowania na rynku.
 2. Przywrócenia płynności finansowej: Dzięki restrukturyzacji można wprowadzić zmiany mające na celu zwiększenie płynności finansowej firmy, co poprawi zdolność do regulowania zobowiązań.
 3. Negocjacje warunków spłat: W ramach uproszczonej restrukturyzacji firma wypracuje za pośrednictwem doradcy restrukturyzacyjnego propozycje układowe, które będą korzystne dla firmy i satysfakcjonujące dla wierzycieli.  Nowe warunki spłaty zobowiązań pozwolą na powrót do normalności oraz ochronią wzajemne relacje biznesowe.
 4. Dostosowanie struktury kosztów: Restrukturyzacja pozwala na przegląd i dostosowanie struktury kosztów, co wpłynie na efektywność w zarządzaniu zasobami.
 5. Zachowanie bieżącej działalności: Proces ten pomoże w utrzymaniu bieżącej działalności firmy transportowej, minimalizując zakłócenia w świadczeniu usług.

Jednak warto zauważyć, że uproszczona restrukturyzacja to skomplikowany proces, który wymaga profesjonalnej pomocy doświadczonego doradcy restrukturyzacyjnego. Ponadto, skuteczność restrukturyzacji zależy również od wybrania właściwej architektury restrukturyzacji oraz komunikacji i  współpracy z interesariuszami, w tym z wierzycielami.

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish