Co to jest restrukturyzacja?

Udostępnij ten artykuł:

Restrukturyzacja to proces zmiany w przedsiębiorstwie, który może obejmować jedną lub kilka sfer jego działalności, m.in. organizacyjną, finansową czy operacyjną prowadzony w celu poprawy jego funkcjonowania, zwiększenia efektywności oraz dostosowania do zmieniających się warunków rynkowych.

Od 2016 roku proces restrukturyzacji został ustrukturyzowany za sprawą ustawy Prawo restrukturyzacyjne, która implementowała do polskiego prawa cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych skierowanych do przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością lub niewypłacalnych, których celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a także przeprowadzenie działań naprawczych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

Restrukturyzacja może być prowadzona w ramach:

Dobór rodzaju postępowania uzależniony jest od posiadanej struktury wierzytelności i pożądanego zakresu ich restrukturyzacji, wielkości przedsiębiorstwa, a także złożoności niezbędnych działań naprawczych i czasu niezbędnego na ich wdrożenie. Niektóre postępowania mogą obejmować bowiem tylko restrukturyzację finansową, podczas gdy inne mogą zakładać również zmiany operacyjne, takie jak optymalizacja struktury zarządzania czy redukcja zatrudnienia.

Restrukturyzacja działalności w ramach wprowadzonych ustawą procedur umożliwia objęcie firmy ochroną przedegzekucyjną, zabezpieczeniem kluczowych umów, wstrzymanie płatności zobowiązań, czy wsparcie wykwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, co czyni cały proces bardziej efektywnym i bezpiecznym zarówno z punktu widzenia restrukturyzowanego przedsiębiorcy, jak i ochrony interesów wierzycieli.

Udostępnij ten artykuł:

Zadłużenie w ZUS 🎬
Co to jest układ częściowy?-prawo restrukturyzacyjne
Zmiana układu restrukturyzacyjnego
pl_PLPolish
Przewiń do góry