0
0

Jakie błędy dłużnicy najczęściej popełniają w trakcie restrukturyzacji?

Udostępnij ten artykuł:

Według danych firmy Coface w pierwszym półroczu 2021 roku w Polsce odnotowaliśmy rekordowy, 160% wzrost rdr. liczby niewypłacalności przedsiębiorstw. Aby wyjść z trudnej sytuacji finansowej i uniknąć upadłości, firmy muszą przejść przez proces restrukturyzacji, który dla większości z nich jest całkowicie nowym doświadczeniem. To z kolei sprawia, że nietrudno o błędy i bolesne konsekwencje. Eksperci PMR Restrukturyzacje i Kancelarii FKK wskazują, na co szczególnie powinni uważać dłużnicy i jakich pomyłek powinni się wystrzegać, aby realnie zwiększyć szanse na uratowanie przedsiębiorstwa.
Aby restrukturyzacja przebiegła możliwie łagodnie, zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika, kluczowa jest znajomość prawa oraz doświadczenie w podobnych postępowaniach. Niestety, na zadłużonych przedsiębiorców w trakcie procesu naprawczego czeka szereg wyzwań i trudnych decyzji, którym przy braku odpowiednio wsparcia często towarzyszą błędy.

Każdy dzień zwłoki ma znaczenie

Z perspektywy dłużnika kluczowy jest przede wszystkim czas rozpoczęcia procesu restrukturyzacyjnego. Jak podkreśla Aleksandra Pakuła, radca prawny w Kancelarii FKK, złożenie wniosku restrukturyzacyjnego dopiero w momencie wszczęcia egzekucji komorniczych, to zdecydowanie zbyt duża zwłoka, które może okazać się bardzo kosztowna.

Skorzystanie z restrukturyzacji już w chwili pogorszenia się sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, w tym spadku płynności, jest dużo skuteczniejsze i daje znacznie większe możliwości w zakresie wyjścia firmy z kryzysu. Dzięki szybkiej reakcji przedsiębiorca zyskuje szansę ochrony słusznych praw wierzycieli oraz zwiększa prawdopodobieństwo zachowania przedsiębiorstwa, jego strategicznych aktywów, a nawet szybkiego powrotu do działań na rynku przy zachowaniu pełnej konkurencyjności – mówi Aleksandra Pakuła.

Co więcej, zdarza się, że świadomy trudnej sytuacji przedsiębiorca podejmuje próby, aby ochronić swój majątek. Tymczasem rozporządzanie mieniem przed złożeniem wniosku także jest częstym błędem dłużnika. Należy pamiętać o istnieniu tzw. skargi pauliańskiej, która pozwala ubezskutecznić czynności dłużnika z ostatnich pięciu lat. Inne konsekwencje takich działań to m.in. utrudnienie działań restrukturyzacyjnych i zmniejszenie zaufania do dłużnika, które może negatywnie odbić się na kolejnych etapach postepowania.

Kluczowa komunikacja na linii wierzyciel – dłużnik

Innym błędem jest brak komunikacji z wierzycielami. Zdaniem ekspertów najczęściej wynika on z bariery mentalnej i poczucia zawstydzenia koniecznością restrukturyzacji. Tymczasem szczera i bezpośrednia rozmowa z wierzycielami, ma z reguły pozytywny wpływ na cały proces.

Z mojego doświadczenia wynika, że zabieganie o spotkania z drugą stroną ułatwia wypracowanie porozumienia. Jak pokazały ostatnie miesiące, każdy przedsiębiorca – często niespodziewanie – może znaleźć się w trudnej sytuacji, a sprawna komunikacja między stronami pozwala znacząco zmienić położenie dłużnika – podkreśla Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny.

Wtóruje jej Aleksandra Pakuła, która wskazuje, że dłużnicy często zapominają, iż po drugiej stronie znajdują się osoby, które nie otrzymały w pełni należnej zapłaty za wykonane usługi czy sprzedane towary.

Cała sytuacja wymaga specyficznego podejścia i kompleksowego wytłumaczenia zaistniałych problemów, tak aby druga strona była świadoma przyczyn niewypłacalności lub zagrożenia takim stanem. Brak transparentności w tym zakresie to częsty błąd, który negatywnie wpływa na wizerunek i wiarygodność dłużnika, a w konsekwencji osłabia jego pozycję w procesie restrukturyzacji – mówi radca prawny w Kancelarii FKK.

Małgorzata Anisimowicz – kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje oraz Aleksandra Pakuła z Kancelarii FKK udzieliły komentarza do publikacji dla serwisu outsourcingportal.pl poświęconemu tematyce outsourcingu.

Artykuł ukazał się w serwisie outsourcing portal, dnia 20 września 2021 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Jakie błędy dłużnicy najczęściej popełniają w trakcie restrukturyzacji?

Udostępnij ten artykuł:

PMR w mediach

pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
lat na rynku
0 +
postępowań
0 +
klientów
0 +
Scroll to Top