Partner dla firm na trudne czasy
Uproszczona restrukturyzacja powstała z myślą o przedsiębiorstwach, których płynność ucierpiała w wyniku pandemii. Aby efektywnie wykorzystać możliwości tego narzędzia, niezbędne jest jednak wsparcie doradcy restrukturyzacyjnego.
Wybór i zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym jest niezbędnym krokiem do otwarcia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Jego obecność – zarówno dla sądu, jak i dla dłużnika oraz wierzycieli – pozwala być gwarantem postępowania przeprowadzonego zgodnie z przepisami prawa. Doradca restrukturyzacyjny zobowiązany jest również do zapewnienia aktywnego wsparcia dla przedsiębiorstwa we wszystkich etapach restrukturyzacji oraz komunikacji z wierzycielami wraz z uwzględnieniem ich słusznych praw.
Lista funkcji i kompetencji doradcy restrukturyzacyjnego w kontekście uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu jest bardzo długa. W myśl przepisów ustawy, po zawarciu umowy z przedsiębiorcą doradca restrukturyzacyjny pełni funkcję nadzorcy układu.
– Odchodząc od skomplikowanych, prawnych definicji, rolę doradcy najlepiej porównać do doświadczonego partnera, który pojawia się w firmie po to, by jak najszybciej pomóc jej stanąć na nogi i przywrócić płynność finansową. Doradca musi być jednocześnie doskonałym i bardzo sprawiedliwym mediatorem, ponieważ pomoc dla przedsiębiorcy zawsze musi iść w parze z zabezpieczeniem praw i oczekiwań po stronie wierzycieli. Doskonała znajomość przepisów z zakresu prawa restrukturyzacyjnego pozwala mu jednak szybko i efektywnie przekuć teoretyczne założenia w praktykę i wypracować kompromis z korzyścią dla wszystkich uczestników postępowania – tłumaczy Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.

Menu
Zobacz również
- Grupa Volkswagen wciąż zmaga się z kryzysem w łańcuchach dostaw
- Co czwarty pracownik w fabryce silników elektrycznych w Tarnowie straci pracę
- Na skutek kryzysu mikrofirmy szukają finansowania z zewnątrz
- Pełne magazyny, puste portfele – tak wygląda obecna sytuacja polskich rolników
- Polacy zamykają i zawieszają firmy
- Kryzys w branży transportowej
- Kryzys po cichu uderza w zakłady mleczarskie
- Branża drzewna alarmuje, że na rynku polskiego drewna panuje kryzys
- Potężny kryzys na rynku mieszkaniowym
- Przez polską gastronomię przechodzi tsunami
dowiedz się więcej»