0
0

Penta negocjuje dzierżawę sieci księgarni Matras

Udostępnij ten artykuł:

Jeszcze rok temu ze 180 placówkami Matras był drugą co do wielkości siecią księgarni w Polsce. Sąd już pod koniec sierpnia umorzył postępowanie sanacyjne spółki, uznając, że nie ma szans na uzdrowienie, jednak może minąć jeszcze sporo czasu zanim ta decyzja się uprawomocni. Dopiero wtedy Matrasa mógłby przejąć inwestor w trybie tzw. upadłości przygotowanej. Impas? Niekoniecznie. Nowy zarządca sądowy Matrasa ma plan B — chce wydzierżawić wciąż działające księgarnie firmom powiązanym z funduszem Penta Investment (PI), właścicielem lidera rynku książki, czyli Empiku.

Sanacja spółki powinna polegać na uzdrowieniu jej finansów. W przypadku Matrasa proces trwający od kwietnia 2017 r. przyniósł rezultat odwrotny. Przychody systematycznie spadały, a sieć nie płaciła nie tylko dostawcom książek i firmom wynajmującym jej lokale, ale też ZUS czy PFRON. Miesiąc w miesiąc zwiększała zadłużenie o kilka milionów złotych.

Dziś Matras to mniej niż 50 księgarni, w których głównie hula wiatr. Strona i sklep internetowy nie działają. Klienci spółki na forach internetowych wymieniają się informacjami o opłaconych i niezrealizowanych zamówieniach, a pracownicy — o problemach z wypłatami należnych świadczeń. Taką właśnie sytuację zastał czwarty już zarządca sądowy Matrasa, którym niedawno została spółka PMR Restrukturyzacje.

– W związku z tym, że kilku wierzycieli zaskarżyło decyzję o umorzeniu sanacji, naszym priorytetem stało się szybkie zabezpieczenie jedynej wartości Matrasa, którą jest mocno osłabiona, ale wciąż działająca sieć sprzedaży. Dlatego uzyskaliśmy od sędziego komisarza zgodę na wydzierżawienie przedsiębiorstwa w całości konsorcjum firm, które wcześniej złożyły wniosek o tzw. pre-pack.
– informuje Maciej Roch Pietrzak z PMR Restrukturyzacje.

Pre-pack, czyli upadłość przygotowana, polega na tym, że spółka z problemami lub jej wierzyciele wraz z wnioskiem o upadłość składają projekt umowy sprzedaży przedsiębiorstwa określonemu inwestorowi za konkretną cenę, co najmniej równą wycenie biegłego. Jak informowaliśmy w październiku, taki właśnie wniosek w przypadku Matrasa złożyło konsorcjum czterech firm: Modern Bookstore, Modern Bookstore 2, JT Doradztwo i Mole Mole. Na rynku książki znana jest tylko ostatnia.

To spółka Empiku, która od maja 2017 r. rozwija sieć mniejszych księgarni pod marką Mole Mole (ma ich już 17, m.in. w miejscach, w których wcześniej działał Matras). Członkami zarządów lub pełnomocnikami trzech pozostałych konsorcjantów są natomiast prawnicy z kancelarii Komosa Imiełowski, znanej z tego, że przy wielu inwestycjach, m.in. przy przejmowaniu Empiku, doradzała funduszowi PI. Sama Penta Matrasem interesuje się co najmniej od roku.

Materiał ukazał się w serwisie pb.pl:

dnia 3 grudnia 2017:
» Penta wchodzi do Matrasa kuchennymi drzwiami

Udostępnij ten artykuł:

PMR w mediach

pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
lat na rynku
0 +
postępowań
0 +
klientów
0 +
pl_PLPolish
Przewiń do góry