Polski Ład i inflacja dobijają gastronomię

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2021 r. inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w ujęciu rocznym 8,6 proc., przy średniej 5,1 proc. dla całego 2021 roku. Największe wzrosty cen w roku 2021 odnotowano w transporcie – 22,7 proc.
Więcej o 11,2 proc. niż przed rokiem kosztowało w grudniu ub. r. użytkowanie mieszkania lub domu, a także nośniki energii, gdzie wzrosty rachunków sięgały nawet kilkuset procent. A to zaledwie początek długiej listy wyzwań, przed którymi stają dziś firmy działające nad Wisłą – podaje w komunikacie prasowym PMR Restrukturyzacje.
– Od stycznia br. mierzą się one również ze wzrostem płacy minimalnej. Ta z kolei pośrednio wpływa na podwyższanie pozostałych wynagrodzeń, na które wielu przedsiębiorców po prostu już nie stać. W normalnych okolicznościach tego typu koszty mogą być pokrywane z nadwyżek lub zapasów finansowych, które firmy są w stanie gromadzić przy dobrej koniunkturze. Dodaje, że dla wielu branż, w tym m.in. transportu, rozrywki, sektora kosmetycznego czy gastronomii, ostatnie kilkanaście miesięcy było niezwykle trudne, a duża część firm bardzo szybko wykorzystała zaplecze gotówkowe – komentuje dla portalu Horecatrends.pl Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i dodaje, że w szczególnie trudnej sytuacji znajduje się gastronomia.

Artykuł ukazał się w portalu Horecatrends.pl , dnia 28 stycznia 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Polski Ład i inflacja dobijają gastronomię