Polski transport drogowy zagrożony falą bankructw

Nawet 10 tysięcy polskich firm przewozowych zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym ma być zagrożonych bankructwem. Przyczyną jest drastyczny wzrost kosztów działalności, rosnące ceny paliw i wojna w Ukrainie.
Według ekspertów zajmującej się doradztwem biznesowym firmy PMR Restrukturyzacje, 30 proc. z przeszło 35 tys. przedsiębiorstw transportowych, które nie miały odpowiedniego zaplecza finansowego, może jeszcze w tym roku stracić płynność i znaleźć się na granicy upadłości. W najtrudniejszym położeniu są firmy, które swój biznes opierały na transporcie do krajów Europy Wschodniej. W wyniku sankcji nakładanych na Rosję i Białoruś oraz przerwanego łańcucha dostaw, wiele z nich nie może dziś w normalny sposób prowadzić swojej działalności. Część przedsiębiorców rezygnuje z transportu na Wschód także ze względów bezpieczeństwa. Z kolei ci, którzy chcą się przestawić na jazdę do Zachodniej Europy, zanim zorientują się w innych realiach rynkowych, mogą dokładać do interesu.

Publikacja w serwisie Rp.pl z komentarzem eksperckim Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Artykuł ukazał się w serwisie Rp.pl , dnia 26 kwietnia 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Polski transport drogowy zagrożony falą bankructw