Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Split payment: pierwsze problemy jednoosobowych firm

Porządkowanie systemu podatkowego będzie z pewnością korzystne w skali makro. Dla najmniejszych firm, także tych uczciwych, może jednak skutkować przejściowymi (miejmy nadzieję) turbulencjami.

Obowiązujący od początku miesiąca mechanizm podzielonej płatności tzw. spilt payment już takie zakłócenia wywołuje. A to może być dopiero początek.

– Od 1 lipca duże firmy mogą stosować tzw. mechanizm podzielonej płatności VAT
– Boleśnie odczuli to ich kontrahenci – jednoosobowe firmy wykorzystujące konto osobiste do prowadzenia działalności
– Eksperci spodziewają się, że w najbliższych miesiącach male firmy mogą mieć w związku z tym mechanizmem problemy z płynnością
– Ostatecznym efektem będzie większa transparentności i szczelność systemu podatkowego

Split payment wszedł w życie 1 lipca. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, mechanizm na początku dotyczy wyłącznie dużych przedsiębiorstw. Sęk w tym, że kontrahentami tych największych są często małe, jednosoobowe firmy. I niektóre z nich już mają kłopot, nie trafiają do nich pieniądze za wykonaną pracę.

W czym rzecz? Cześć prowadzących działalność gospodarczą wykorzystuje w tym celu konta osobiste – niezgodnie z przepisami – ale jak dotychczas bez szczególnych konsekwencji.

Konta osobistego można używać tylko wówczas, gdy nie prowadzi się rozliczeń z innym przedsiębiorcą, a wartość przeprowadzanych przez niego transakcji nie przewyższa 15 tysięcy złotych.

Ustawa wprowadzająca system podzielonej płatności wyłapuje te nieprawidłowości. Z bolesnym dla małych przedsiębiorców skutkiem. Część przelewów wykonywanych przez duże firmy dla drobnych przedsiębiorców – jednoosobowych działalności gospodarczych – została przez bank zwrócona na konta wysyłających przelewy.

To pierwszy i jak się wydaje marginalny problem ze split payment.

– To pierwsze utrudnienie dla małych przedsiębiorców, które jednak można łatwo zlikwidować, zakładając konto firmowe – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje, firmy doradczej specjalizującej się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. To niewielkie utrudnienie chociaż – przeciętnie – opłaty za konta firmowe są większe niż za konto osobiste, ale przy mnogości różnych promocji ta konieczność nie musi stanowić znacząco większego obciążenia finansowego.
Materiał ukazał się w serwisie wnp.pl:

dnia 5 lipca 2018:
» Split payment: pierwsze problemy jednoosobowych firm

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish