Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Szansa dla polskich firm rodzinnych

Według statystyk CEIDG obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 2 mln firm, z czego 60 proc. to firmy rodzinne, a każdego miesiąca umiera ponad 100 ich właścicieli, bardzo często nie regulując spraw spadkowych. Nowe przepisy dają szansę na kontynuację rodzinnego biznesu nawet w takich sytuacjach.

Nowe przepisy dotyczące dziedziczenia firm weszły w życie 25 listopada 2018 r., umożliwiając wyznaczenie zarządcy sukcesyjnego również w trybie awaryjnym, czyli w sytuacji, gdy właściciel przed śmiercią nie uregulował kwestii przekazania firmy. W takiej sytuacji w ciągu dwóch miesięcy spadkobiercy lub małżonek właściciela mogą skutecznie wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego, który ma dwa lata (czasami okres ten może być przedłużony nawet do 5 lat), aby przygotować firmę do dalszego funkcjonowania w nowej rzeczywistości prawnej.
Kontynuacja biznesu rodzinnego bez gwałtownych zmian w funkcjonowaniu firmy

– To bardzo potrzebna regulacja, na którą czekały nie tylko firmy rodzinne, ale także współpracujący z nimi dostawcy, podwykonawcy oraz cała rzesza pracowników – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA. – Kontynuacja biznesu rodzinnego bez gwałtownych zmian w funkcjonowaniu firmy daje olbrzymie szanse na jego przetrwanie na rynku. Przed wejściem w życie aktualnych przepisów było to rzeczywiście utrudnione – dodaje.

W Polsce aż 60 proc. podmiotów zarejestrowanych w CEIDG to firmy rodzinne

Firmy rodzinne wg różnych szacunków odpowiedzialne są na świecie za 70-90 proc. PKB. W Polsce spośród 2 milionów podmiotów zarejestrowanych w bazie CEIDG aż 60 proc. to firmy rodzinne. Niestety nadal większość właścicieli firm rodzinnych w Polsce nie reguluje sytuacji biznesów na wypadek swojej śmierci – np. przez jej sprzedaż, darowiznę lub testament. Według specjalistów takie regulacje, czy to na poziomie ustawowym, czy świadomości właścicieli, są niezbędne do budowania biznesów wielopokoleniowych. Potrzebny jest system służący przetrwaniu, kontynuacji firm po śmierci właściciela.

– W Polsce kwestie sukcesji firm są dosyć nowe, ponieważ nasza historia wolnego rynku ma zaledwie 30 lat. Na Zachodzie świadomość dziedziczenia biznesów rodzinnych ma dłuższą perspektywę, wielopokoleniowe planowanie interesów jest również czymś znacznie bardziej naturalnym – mówi Małgorzata Anisimowicz.

– Ze swojej perspektywy, czyli doradców restrukturyzacyjnych wspierających przedsiębiorców w sytuacjach kryzysowych, w tym często firmy rodzinne działające od pokoleń, widzimy, że właściciele coraz częściej myślą o tych kwestiach i zabezpieczają firmy przed takimi sytuacjami – dodaje Małgorzata Anisimowicz.

Materiał ukazał się w serwisie aleBank.pl:

dnia 7 maja 2019:
» Zarządca sukcesyjny w trybie awaryjnym: szansa na kontynuację dla polskich firm rodzinnych

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish