Widmo bankructwa już nie takie straszne

Już wkrótce upadłość może stać się rzadko używanym w Polsce terminem. Od początku roku obowiązuje bowiem nowe prawo restrukturyzacyjne, które zmieniło również prawo upadłościowe. Zgodnie z jego zasadami, niemal każda firma dostanie drugą szansę, a bankrutować przedsiębiorcy będą jedynie w ostateczności. Interesujących rozwiązań jest więcej.

Kultura restrukturyzacji

Generalnie nowe prawo zmienia podejście do problemów w firmie.

— To zmiana kultury likwidacji na kulturę restrukturyzacji — mówi Maciej Roch Pietrzak, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, prezes PMR Restrukturyzacje, prodziekan ds. nauki i legislacji Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych. Poprzednia ustawa z 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze premiowała raczej bankructwo.

— Zapisy dotyczące otwarcia postępowania naprawczego były praktycznie martwe. Niewiele ponad 60 postępowań na przestrzeni trzynastu lat to porażka — zwraca uwagę Andrzej Głowacki, prezes DGA. Niewiele było także postępowań układowych.

— W praktyce stanowiły zaledwie ok. 20 proc. wszystkich postępowań, a jedynie 138 układów nie zakończyło się do dziś ich uchyleniem. Dla większości przedsiębiorców postępowanie upadłościowe kończyło się więc likwidacją ich spółek — mówi Piotr Zimmerman, radca prawny w kancelarii Zimmerman i Wspólnicy. To prowadziło do zaspokajania wierzycieli w mniejszym stopniu, niż byłoby to możliwe przy dalszym funkcjonowaniu firmy.

— Obecnie, jeśli tylko dłużnik wyrazi chęć restrukturyzacji, to co do zasady taką szansę dostanie — zauważa Anna Pukszto, prezes Stowarzyszenia Praktyków Restrukturyzacji, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Dentons. — Natomiast postępowanie upadłościowe ma w założeniu stać się ostatecznością, kiedy sytuacja przedsiębiorcy okaże się na tyle trudna, że jego restrukturyzacja nie będzie miała widoków na przyszłość — dodaje Piotr Zimmerman.

Artykuł ukazał się 4 lutego 2016 w serwisie pb.pl
» zobacz na stronie pb.pl