Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Wyciąganie firmy z kłopotów krok po kroku

Dobrze opracowany plan jest podstawą każdego postępowania restrukturyzacyjnego. Bez niego wyciągnięcie dłużnika z kłopotów finansowych i jego powrót do dotychczasowej działalności rynkowej nie są możliwe.

– Jest drogowskazem do wyjścia z kryzysu i przywrócenia zdolności do efektywnego działania. Stanowi podstawę przyjęcia propozycji układowych oraz ich realizacji. To kręgosłup, bez którego w większości postepowań nie można złożyć do sądu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, sprawnie go przeprowadzić, zapewniając koordynację i monitoring działań, a przede wszystkim zakończyć z sukcesem dla wszystkich interesariuszy – wyjaśnia Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.

Sporządzenie planu w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz postępowania o zatwierdzenie układu, jest obowiązkowe. Opracowywany jest on w dwóch etapach. Pierwszy, wstępny wraz z uzasadnieniem wskazującym, że jego wdrożenie przywróci dłużnikowi zdolność do wykonywania zobowiązań, składany jest do sądu razem z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Ten plan opracowywany jest przez przedsiębiorstwo, czyli dłużnika. W praktyce jednak zazwyczaj jego przygotowanie zlecane jest zatrudnionej do obsługi postępowania firmie zajmującej się doradztwem restrukturyzacyjnym, ponieważ dokument ten staje się fundamentem całego procesu.

Drugim etapem jest opracowanie planu samego procesu restrukturyzacyjnego, co następuje już po otwarciu postępowania. Przygotowuje go wyznaczony przez sąd nadzorca lub zarządca. W szczególnych przypadkach jego sporządzenie można zlecić osobom trzecim.

Dlatego też niezmiernie ważny jest wybór doradcy restrukturyzacyjnego, zapewniającego swoimi zasobami kompleksowe wsparcie w procesie obsługi przedsiębiorstwa. Ważne jest też by miał doświadczenie we współpracy z inwestorami.

– Do przeprowadzanych projektów restrukturyzacyjnych powołujemy interdyscyplinarny zespół, stworzony m.in. z doradców restrukturyzacyjnych, ekspertów w dziedzinie prawa, finansów, w tym modelowania finansowego, zarządzania, podatków i księgowości, doświadczonych negocjatorów oraz analityków rynkowych. Zapewniamy tym samym kompleksową obsługę restrukturyzacji w ramach jednej firmy, tj. od etapu decyzji o zamiarze restrukturyzacji do jej wyniku końcowego, uwzględniając wsparcie w pozyskaniu finansowania oraz bezpieczeństwo realizacji powierzonego projektu – tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.

Istotne jest partnerska współpraca firmy restrukturyzacyjnej oraz przedsiębiorstwa. Do tego, jak podkreślają eksperci, niezbędne jest zaangażowanie w proces właściciela firmy na każdym etapie planu restrukturyzacyjnego.

– W prowadzonych przez nas restrukturyzacjach to właśnie całkowite zaangażowanie w wynik i partnerska współpraca zespołu ekspertów z właścicielami firm, stanowiło jeden z najistotniejszych czynników, które przyczyniły się sukcesów postępowań, czyli zawarcia układu z wierzycielami i powrotu do działalności rynkowej – zaznacza Małgorzata Anisimowicz.

Prawo restrukturyzacyjne precyzuje czas na opracowanie planu restrukturyzacyjnego. Dla przykładu w przyspieszonym postępowaniu, w terminie dwóch tygodni nadzorca sądowy sporządza i składa sędziemu-komisarzowi plan restrukturyzacyjny uwzględniający propozycje restrukturyzacji przedstawione przez dłużnika. Z kolei w postępowaniu sanacyjnym i układowym – zarządca w porozumieniu z dłużnikiem składa sędziemu-komisarzowi plan restrukturyzacyjny w terminie 30 dni od dnia otwarcia postępowania. W uzasadnionych przypadkach dla postępowania sanacyjnego termin do złożenia planu restrukturyzacyjnego może być przedłużony do trzech miesięcy.

– Czas na sporządzenie dobrego planu restrukturyzacyjnego jest uzależniony m.in. od wielkości przedsiębiorstwa, liczby wierzycieli oraz posiadanego majątku – tłumaczy Sebastian Szałek, ekspert PMR Restrukturyzacje.

Biorąc pod uwagę cele do jakich dąży postępowanie restrukturyzacyjne, ważne jest – zdaniem ekspertów – by w planie restrukturyzacyjnym znalazła się ocena zasadności całego procesu. Powinna być poprzedzona wnikliwą analizą przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, opisem i przeglądem planowanych środków restrukturyzacyjnych oraz związanych z nimi kosztów. Do tego powinien być dołączony harmonogram wdrożenia oraz opis przedsiębiorstwa i prezentacja strategii jego prowadzenia zarówno w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, jak również w trakcie wykonywania układu. Ważne są też informacje o zdolnościach produkcyjnych przedsiębiorstwa, projekcie zysków i strat oraz opis metod i źródeł finansowania.

– Sporządzenie planu restrukturyzacyjnego musi więc być poprzedzone wnikliwą analizą wielu dokumentów, które musi przekazać nadzorcy bądź zarządcy restrukturyzowane przedsiębiorstwo. Konieczna jest tu ścisła współpraca nie tylko z właścicielem, ale również ze służbami księgowymi, kadrowymi, które niezwłocznie po otwarciu postępowania przystąpią do przygotowania dokumentów, na których podstawie zostanie sporządzony plan restrukturyzacyjny – mówi Sebastian Szałek.

Materiał ukazał się w Dzienniku Gazeta Prawna:dnia 25 lutego 2020Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:» Restrukturyzacja krok po kroku, czyli jak wyciągnąć firmę z kłopotów

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish