Drogi prąd wykończy firmy

Czy czeka nas fala bankructw spowodowanych olbrzymimi wzrostami cen energii elektrycznej dla firm? Eksperci rynkowi szacują, że ceny energii elektrycznej w hurcie, a więc bezpośrednio dla firm, wzrosną już na początku przyszłego roku o 70 proc. (rok do roku). Skutki tak drastycznych podwyżek dotkną nie tylko wielkie przedsiębiorstwa dostarczające lub zużywające duże ilości prądu, ale także wszystkie firmy, które podpisały długoterminowe umowy na dostawy produktów i usług z gwarancją ceny.

Specjaliści PMR Restrukturyzacje SA przewidują, że drastyczne podwyżki energii elektrycznej w hurcie, na przypomnijmy uwolnionym rynku cen energii dla firm, w połączeniu z rosnącymi kosztami zatrudnienia, cen paliw oraz wielu surowców, znacząco wpłyną na liczbę bankructw w 2019 roku.

Ceny prądu rosną stale, ale w lipcu tego roku na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły aż o 60 proc. w stosunku do roku poprzedniego i mimo interwencji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozostały na tym poziomie. Jeszcze pół roku temu megawatogodzina kosztowała 170 złotych, w czerwcu już 233 zł, a teraz 280 zł.

– Na efekty tych podwyżek nie będziemy czekać długo – wyjaśnia Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA. – Monitorujemy rentowność i czynniki ryzyka w wielu sektorach gospodarki i cały czas rozszerzamy katalog potencjalnych bankructw o nowe. Do tej pory najbardziej zagrożone były firmy budowlane, transportowe oraz wytwórcze. Jeżeli prognozy podwyżek energii potwierdzą się, dołączy cały szereg nowych branż, w których obserwujemy kumulację negatywnych czynników ryzyka, tj. wzrost kosztów pracy, surowców i energii
– tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.
Materiał ukazał się w serwisie biznes.interia.pl:

dnia 13 września 2018:
» Drogi prąd wykończy firmy